(str. 8) Fotosoutěž

Vážení čtenáři,

většina odpovědí na minulou soutěžní otázku byla správná: domovní znamení z domu U Zlatého melounu se nachází v ulici Ke Karlovu čp. 457/7. Čtenář dr. J. Steindler nám k tomu napsal: „Dnes je v domě umístěn hostel U melounu, původní dům U Zlatého melounu se nacházel nedaleko odtud, v Melounové. Další dům se stejným názvem se nachází v Michalské ulici v Praze 1.“ Pro doplnění uvádíme, že původní ulice Za Svatým Michalem dostala v 18. století jméno Melounová právě podle uvedeného domovního znamení. Víte, že zde od r. 1828 sídlila známá Linkova taneční škola, kterou navštěvovali Vítězslav Hálek, Josef Barák, Adolf Heyduk a Jan Neruda? Dárek za správnou odpověď zasíláme P. Lindrovi z Prahy 21, J. Plecerovi a J. Jindrovi, oběma z Prahy 4.

V březnové fotosoutěži budeme hledat pamětní desku, která je i v celopražském měřítku naprostým unikátem. Její text oznamuje: V tomto domě řádil v letech 1971 – 1978 skladatel a hudebník Milan Mejla Hlavsa 6. 3. 1951 – 5. 1. 2001. Do bronzového základu artefaktu, pod reliéf pražského kanálu, umístil autor pamětní desky Viktor Karlík reproduktor. Po vhození desetikoruny se z něho ozývají tóny Hlavsova zlidovělého hitu Mochomůrky bílé. Deska, netradičně umístěná v malém zákoutí před vchodovými dveřmi do domu, byla odhalena 16. září 2005 odpoledne a popisované zařízení je i dnes zcela funkční. Vůdčí osobnost české undergroundové scény zde bydlela v bytě filozofa Jiřího Němce.

Milan Mejla Hlavsa byl pražským rodákem. Basový kytarista, zpěvák, skladatel, příležitostný textař a vzděláním geodet hrál v letech 1964 – 1967 v kapelách Blue Monsters a The Vagabunds. O tři roky později založil The Undertakers a v následujícím roce legendární Plastic People of the Universe, se kterými hrál do roku 1988. Působil rovněž ve skupinách Garáž, DG-307 nebo Půlnoc. Na setkání prezidentů Clintona a Havla v USA hrál společně s Lou Reedem v Bílém domě.

V roce 1976 byl s Ivanem Martinem Jirousem, Pavlem Zajíčkem a s dalšími členy Plastic People uvězněn na šest měsíců (rozsudek jim kladl za vinu „výtržnictví“). Po návratu z vězení nesměl veřejně vystupovat.

Podílel se na vzniku několika skupinových alb a teprve v roce 2000 nahrál samostatné album Šílenství. S Janem Pelcem napsal životopisnou knihu Bez ohňů je underground, věnovanou historii skupiny Plastic People. V lednu 2001 zemřel ve věku nedožitých 50 let na následky těžké zhoubné nemoci.

Soutěžní otázka na březen tedy zní: Ve které ulici, popř. na kterém domě v Praze 2 je umístěna hledaná pamětní deska? Odpověď zasílejte poštou na adresu ÚMČ Praha 2, redakce novin, nám. Míru 20, 120 39 Praha 2 nebo e-mailem na noviny@p2.mepnet.cz, nejpozději do 21. března. U odpovědí posílaných e-mailem uvádějte kromě jména také svoji poštovní adresu, na kterou bychom vám mohli zaslat případnou výhru.

Text: Eva Hrubešová/van, foto: hru

Zveřejněno: 14.04.2007 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout