(str. 2) Policie radí seniorům: jak zvýšit své bezpečí a ochránit majetek

Senioři patří mezi skupiny nejvíce ohrožené kriminalitou. Pro svůj mnohdy osamocený způsob života, naivitu, důvěřivost a často také neinformovanost jsou snadným terčem různých podvodníků a zlodějů.

Rady pro bezpečný domov. Na jmenovce uvádějte jméno v množném čísle. Nechcete-li reklamní tiskoviny, opatřete svou schránku touto informací. Zabezpečte dveře panoramatickým kukátkem a nějakým zabezpečovacím prvkem – řetízkem, bezpečnostním zámkem. Buďte opatrní na různé podomní prodejce; pokud s nimi chcete jednat, nikdy u toho nebuďte sami. Do svého bytu nepouštějte nikoho cizího. Požádá-li vás někdo o pomoc, lze to udělat i přes dveře. Přijde-li k vám někdo v tzv. úřední věci, např. pracovnice sociálního odboru kvůli důchodu, pracovník rozvodných závodů kvůli přeplatku za elektřinu či zástupce správce nemovitosti kvůli nájmu, buďte obzvláště opatrní. Podvodníci se za tyto pracovníky rádi vydávají. Neznáte-li dotyčného člověka osobně, snažte si to ověřit telefonicky. Doporučujeme nemít doma větší množství peněz či cenností.

Když opouštíte byt, pozor na krádeže. Než opustíte byt, vždy uzavřete okna a byt dobře uzamkněte. Zvažte, jaké si vezmete zavazadlo... velmi často dochází ke krádežím věcí z kabelek nebo celých kabelek. Zkuste raději použít tzv. ledvinku, tu mějte pod oblečením a na nákupy si pořiďte tašku na kolečkách – s těmi se zlodějům hůře prchá. Potřebujete-li vybrat peníze na poště či v bance, požádejte o doprovod nějakou blízkou osobu. V dopravních prostředcích dávejte pozor především při nastupování a vystupování, kdy cestující bývají nejčastěji okradeni. Při nákupu se vyvarujte odkládání svých věcí do nákupního vozíku. V restauraci či cukrárně se zloději vyskytují také, krádeže kabelek nebo věcí z kabelek zavěšených na opěradlech židlí jsou překvapením pro poškozeného, nikoliv pro policistu.

 

Policie se snaží uvedené informace předat seniorům různými způsoby. Narozdíl od školáků se k seniorům policisté dostávají těžko a informovanost není taková, jak bychom si přáli. Jste-li sdružením seniorů a máte zájem ve své klubovně přivítat policistu, který vám uvedené záležitosti obsáhleji přednese a odpoví na případné dotazy, obraťte se na preventivně informační skupinu správy hl. m. Prahy Policie ČR, tel.: 974 825 281, 974 825 284, 974 825 285 nebo e-mailem na tiskpha@mvcr.cz. Ostatní senioři nepřijdou zkrátka, úřady některých městských částí (např. Prahy 2 a Prahy 5) připravují ve spolupráci s policisty přednášky na téma prevence kriminality pro seniory ve svých obvodech.

nprap. Ladislav Beránek,

preventivně informační skupina PČR Praha II

Zveřejněno: 14.04.2007 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout