prof. Břetislav Pojar

prof. Břetislav Pojar (*7. 10. 1923 – †12. 10. 2012): režisér, scénárista a výtvarník animovaných filmů, profesor FAMU.

čestní občané pojarBřetislav Pojar vždy tíhnul k filmu a výtvarnému umění. Po válce studoval krátce na AVU a na Vysoké škole architektury, ani jednu z nich nedokončil. Už za války začínal jako kreslíř a fázař v Ateliéru filmových triků. Jako animátor stál u zrodu proslulého studia Bratři v triku a nakonec se stal na čtyřicet let předním animátorem a režisérem Studia Jiřího Trnky – mezi jeho prvními filmy byly Staré pověsti české nebo Sen noci svatojánské. Břetislav Pojar má na svém kontě více než 70 kreslených a loutkových filmů. Jmenujme alespoň prvotinu O skleničku navíc (1954), Paraplíčko (1957), Lev a písnička (1959), Velryba (1977). Zaslouženou slávu u diváků i uznání kritiků mu přinesla série Pojďte, pane, budeme si hrát (1965–1967), ale také příběhy pěti kluků na motivy Trnkovy knížky Zahrada. Spolu s J. Špátou byl tvůrcem oblíbeného televizního večerníčku Dášeňka čili Život štěněte (1977–1979).

Motto: „Snažím se dětské filmy dělat tak trochu jako ledovec. Z něho je vidět sotva jedna desetina a dalších devět je pod vodou… Ale kdo chce, ten ho vidí celý. Je to vždycky šťastná výjimka, když se moje filmy pro děti líbí i dospělým, protože snad jediný Chaplin dokázal zaujmout všemi svými filmy jak obyčejného prostého diváka, tak i festivalové publikum.“

Medaile za zásluhy prof. Břetislavu Pojarovi

28. října 2008 udělil Prezident republiky medaili za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění profesoru Břetislavu Pojarovi,  slavnému českému scénáristovi, režiséru a výtvarníkovi animovaného filmu a čestnému občanovi MČ Praha 2. Jako animátor stál v roce 1946 u zrodu proslulého studia Bratři v triku a čtyřicet let působil jako animátor a režisér Studia Jiřího Trnky. Jeho rozsáhlé filmové dílo si získalo srdce generací dětských i dospělých diváků a dosáhlo nejprestižnějších mezinárodních uměleckých ocenění. Jako pedagog dodnes předává své zkušenosti nastupující generaci filmových umělců.

 

 

Zveřejněno: 04.01.2013 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout