Zprávy z nemocnice

Jednotky intenzivní a resuscitační péče (JIRP) patří k místům, jejichž poznání by drtivá většina z nás oželela, nicméně, pokud odtud odejdeme po svých a s úsměvem, pak – vřelé díky.

Vynikajícím lékařům, skvělým sestřičkám i technice, která taky občas umí zázraky. Ale musíme do té řady započítat ještě někoho: ty, kteří se dokážou postarat o přísun peněz, třeba na modernizaci přístrojů.

Vzpomněla jsem si na JIRP Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK, když se na ulicích opět objevili středoškoláci prodávající barevná srdíčka, která vzápětí začala zdobit klíčenky, kabelky i batohy, někteří jich dokonce kupovali několik, protože to je „super dárek“, což je pravda. Na Klinice dětského a dorostového lékařství „naší dvojkové všeobecné“ se totiž díky jednomu Srdíčkovému dni na konci loňského roku slavilo, protože jí „dal“ téměř šest a půl miliónu korun. Ta úžasná suma zaplatila „speciální monitorovací systém sloužící ke sledování životně důležitých funkcí“ a věřte, že za půlrok, který od oslavy uplynul, už stačilo toto špičkové zařízení zachránit několik mladých životů.

Na dětskou a dorostovou JIRP je ročně přijato na 320 dětí, od novorozenců s nízkou porodní váhou až po dospívající, jimž selhávají životně důležité funkce, jako např. dýchání, oběhová soustava, centrální nervová soustava, funkce ledvin či jater. „V těchto situacích je nezbytné poskytnout okamžitou léčbu, zajistit umělou plicní ventilaci, podporu oběhového systému a jiných selhávajících orgánů. Léčba je náročná jak na práci lékařů a sester, tak i na vybavení přístroji,“ vysvětlil doc. Josef Hoza, primář JIRP Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK.

Srdíčkové dny organizuje občanské sdružení Život dětem od konce roku 2003 a chce v tom pokračovat. „Dalším darem, který chceme pro JIRP ze sbírek pořídit, je pět ventilátorů za více než sedm miliónů korun,“ řekla Anna Strnadová, ředitelka sdružení. „Denně se potýkáme s lidským neštěstím, jde hlavně o děti odkázané na lékařskou pomoc. Snažíme se jim pomoci zkvalitněním zdravotnické a přístrojové techniky, kterou lékaři potřebují k tomu, aby děti mohli řádně léčit. Samozřejmě se snažíme pomáhat nemocným dětem i tím, že jim dáváme hračky, pořizujeme hezký nábytek na lůžková oddělení, pořádáme besídky pro malé pacienty, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko,“ dodala.

Vím, že Srdíčkové dny nejsou jedinou příležitostí, kdy nás oslovují různé organizace či nadace a čekají, že za nějakou tu nicotnůstku upustíme peníz, který vytvoří hromadu směnnou za něco veleužitečného. Ruku na srdce – ne každý se zapojí. Někdy není nálada, jindy čas, pak zase nejsou děti při prodeji ukázkově ukázněné… Také nad tím občas přemýšlím. Ale asi by nám z toho dumání mělo vyjít, že je lepší přijít o dvacet korun, než nepomoci tam, kde jde o život.   

-daf-

 

Zveřejněno: 02.07.2005 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout