Vinohradská 12, to je Český rozhlas

Letos v květnu tomu bude již dvaaosmdesát let, kdy Český rozhlas zahájil pravidelné vysílání na území tehdejšího Československa. Průkopnická společnost Radiojournal, nyní Český rozhlas, se rychle rozvíjela, a s tím rostly i nároky na provozní prostory.

Rozhlas se v průběhu 20. let několikrát přestěhoval. Ze stanu ve Kbelích se tehdejší Radiojournal přesunul do zděné budovy vysílače ve Strašnicích, dalším sídlem byly místnosti společnosti Radioslavia na Národní třídě 26, palác u Choděrů. V roce 1924 Radiojournal najal pět místností v budově „Poštovní nákupny“ na třídě Maršála Foche číslo 58 (dnešní Radiopalác na Vinohradské 20). Počátkem následujícího roku byly pronajaty prostory v budově Orbisu (Fochova 62). Zanedlouho zde však zůstala pouze administrativa; technická i umělecká činnost se začala realizovat v Národním domě na Vinohradech. Stále nevyhovující situace si nakonec vyžádala stavbu nové budovy.

Stavba šestipatrové budovy na rohu Fochovy a Balbínovy ulice začala v roce 1929: byla původně projektována jako čtyřpatrová, o přidání dvou pater bylo rozhodnuto dodatečně. Novostavba byla předána do užívání 5. prosince 1932. První studia a gramofonové a technické oddělení, umístěné dosud v Národním domě na Vinohradech, byly do nových prostor přesunuty až v prosinci 1933. Novou budovu na Vinohradské třídě 12 tak rozhlas dostal ke svým desátým narozeninám a sídlí v ní dodnes.

V listopadu 1989, po tzv. sametové revoluci, se média vymanila z područí komunistické cenzury. Na rozhlasové vlny se začali vracet zakázaní autoři. V lednu 1992 vzniká samostatný Český rozhlas. V první polovině 90. let dochází k obrovskému rozvoji soukromého komerčního rozhlasového vysílání. K modernizaci techniky dochází se zahájením provozu nového – architektonicky zajímavě pojatého a z důvodu odhlučnění na „pružinách“ stojícího – studiového domu v Římské ulici, odkud od listopadu 2000 vysílají tři celoplošné stanice Českého rozhlasu.

Dnešní Český rozhlas vysílá pro své posluchače na čtyřech celoplošných stanicích – ČRo 1 Radiožurnál (zpravodajsko - publicistická stanice), ČRo 2 Praha (stanice pro celou rodinu), ČRo 3 Vltava (pro posluchače, kteří hledají kontakt s hudebním, slovesným uměním a kulturou) a ČRo 6 (zpravodajsko - publicistická analytická stanice) – a v síti 11 regionálních stanic v téměř každém z nových krajů. Prostřednictvím stanice ČRo 7 Radio Praha vysílá na krátkých vlnách a prostřednictvím satelitu též do zahraničí v šesti jazycích. Vedle sítě VKV, resp. středních vln vysílají všechny stanice také na internetu (www.rozhlas.cz). Průkopníkem bylo zahraniční vysílání, které bylo možné naladit na internetu již v roce 1994.

Český rozhlas jako médium veřejné služby je nejen nejsilnějším provozovatelem rozhlasového vysílání v ČR, ale také významnou národní kulturní, vzdělávací i výchovnou institucí. Podporuje původní rozhlasovou tvorbu i mladé hudební talenty. Pro ně jsou každým rokem pořádány mezinárodní soutěže Concertino Praga a Concerto Bohemia. Při Českém rozhlasu pracuje legendární Dismanův rozhlasový dětský soubor a Dětský pěvecký sbor a působí zde Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

rozhlas_radiožurnál.jpg
Newsroom nejposlouchanější
české rozhlasové stanice ČRo 1 – Radiožurnál

Text: zav, foto: archiv ČRo

 

Zveřejněno: 22.01.2005 – support@publix.cz
Vytisknout