Víno z Gröbovky sklízelo medaile na mezinárodní ochutnávce vín

Hrozny z historického vinohradu v Gröbovce dávají v poslední době víno, které slaví úspěchy i za hranicemi. Také letos se prosadilo v mezinárodní konkurenci na Račianské ochutnávce vín v Bratislavě… Jednu ze stříbrných medailí dostala odrůda Müller Thurgau a tři z bronzových Gröbeho bílé, Rulandské šedé a Rulandské modré.
Veřejnou ochutnávku pořádal již posedmé Račianský vinohradnický spolek ve dnech 1. – 2. května. Výsledky soutěže vyhlásila degustační komise, složená z renomovaných ochutnavačů a výrobců vína, 30. dubna. Porotci přitom neměli lehkou práci – každý z nich musel postupně ochutnat 346 soutěžních vzorků. Při posuzování kvality vína nehraje roli pouze jeho chuť, ale také vzhled, barva, vůně a vůbec celkový dojem. Kromě slovenských vinařů se račianské ochutnávky zúčastnili pěstitelé z Rakouska, Itálie a Chorvatska. Českou republiku zde zastupovali vinaři z tradičních regionů, jako je např. Kyjov, Prahu pouze Antonín Tureček.
Vinici v Gröbovce spravuje městská část od roku 1992 a je jednou z mála, které se z rozsáhlých pražských vinohradů uchovaly do dnešní doby. Kromě Prahy 2 mají vinohrad ještě v Praze 7, 9 a 12. „Vinohradská“ vína Svatovavřinecké, Rýnský ryzlink a Modrý portugal jsou v pražské konkurenci jedněmi z nejlepších.
O kvalitě burčáku i vína z Gröbovky se ostatně mohou každý rok přesvědčit návštěvníci vinobraní – vinař Antonín Tureček mívá na náměstí Míru svůj prodejní stánek. Letos se slavnosti vína konají ve dnech 24. – 25. září.

Text: len, foto: MBr

Zveřejněno: 10.06.2004 – support@publix.cz