Udrží si Praha své postavení evropské turistické metropole?

Na stránkách Novin Prahy 2 jsme si na podzim povídali s prof. Jiřím Musilem, jedním z organizátorů semináře Evropské vědecké nadace (ESF), o spojení kultury a ekonomiky v evropských městech. V tomto novoročním čísle přinášíme jeho pohled na postavení našeho hlavního města jako evropské turistické metropole.

Seminář byl uspořádán v Praze. Měla pro to nadace důvod?
Měla, vždyť Praha má v Evropě renomé kulturně velice vyspělého města. Nyní prožívá velice šťastné období: jako bychom žili v době renesance městského života. Praha začíná být živější, život se přenáší do ulic a dokonce se tam vrací hudba. Dneska máme plné město zahrádek, lidé tam mohou sedět a zdá se, že jsou to nejen turisté, ale i místní lidé. Veřejný prostor mimo soukromé byty se rozhodně zvětšuje a je využíván. Jako příklad mohu uvést, že přibylo, zřejmě pod tlakem poptávky, mnoho laviček ve Františkánské zahradě, což Pražané i cizinci oceňují.

Někteří Pražané mají ale pocit, že své město trošku ztrácejí...
To bylo dalším tématem semináře: Turismus a město. V Praze je dost dobře vidět, jak se střetává turismus s denním životem a s obchodem. Jak žije turistický střed Prahy, jak se proměňuje, jestli ho už úplně ovládl turismus a zda ještě funguje jako střed města pro obyvatele. Velice zajímavá debata se týkala toho, do jaké míry Pražané ztrácejí svoje město, tím, že se restaurace, obchody a do jisté míry i kulturní zařízení krok za krokem více orientují na návštěvníky, než na domácí. Shodli jsme se na tom, že je třeba najít určitou rovnováhu, kombinaci ekonomiky jako výrazného a důležitého prvku pro rozvoj a stimulaci města s udržováním funkcí pro obyvatele. V Praze jsou ale naštěstí v historickém centru umístěny důležité veřejné instituce, například fakulty, což trošku připomíná část Paříže kolem bulváru st. Michel, kde je univerzita a zároveň je to silně turistická část města. Je ovšem pravda, že Staroměstské náměstí je už dnes spíš náměstím turistů než náměstím Pražanů. Ale na druhé straně, měli bychom mít radost, že sem návštěvníci jezdí. Navíc Praha stále patří mezi nejbezpečnější evropská města a i zájem o ni je způsoben mj. pocitem, že je tady bezpečno.

Naše hlavní město je v elitní desítce nejnavštěvovanějších turistických destinací. Udrží si toto postavení?
Města dnes nutně soutěží o to, co se v nich bude dít, zda budou mít olympiádu, přitáhnou nějaký velký festival, mistrovství světa v hokeji a Praha naprosto jistě už do toho ringu vstoupila. Je zřejmé, že se stala jedním z center kongresové turistiky, už dobře konkuruje okolním městům a v obchodní oblasti by měla vsadit na odborné kongresy, spojené s kulturním životem, s hudbou.
Já bych řekl, že Praha prožívá jedno ze svých šťastných historických období. Všechny problémy a všechny potíže, které má, určitě překoná. Roste do krásy. Ohromně jí také nahrává geografická poloha. Rostoucí význam města je zcela jasně signalizován nepřetržitě se zvyšujícím počtem letadel, která zde denně přistávají. A pokud ještě bude dobudováno spojení letiště s centrem pomocí rychlé železnice nebo metra, tak se Praha bez velkých problémů stane součástí systému velkých evropských měst.

praha_evropa.jpg
Unavení turisté často hledají místo,
kde by si odpočinuli po náročném programu...
V tomto případě si vybrali schody
baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Text: van, foto: len

 

Zveřejněno: 22.01.2005 – support@publix.cz
Vytisknout