Šedesáté výročí náletu spojenců na Prahu

Na samém sklonku 2. světové války, 14. února 1945, zažila Praha krátce po poledni několikaminutový ničivý nálet spojeneckých letadel. Nejvíce při něm byla zasažena část Nového Města a Královských Vinohrad. Kromě často připomínaného benediktinského kláštera Na Slovanech byla zcela zničena největší pražská synagoga v Sázavské ulici (viz foto). Bomby zasáhly např. i zoo v Gröbovce, těžce poškodily činžovní domy na nábřeží a v části Královských Vinohrad, Faustův dům a bývalou Novoměstskou jezuitskou kolej na Karlově náměstí. A také dům na rohu Resslovy ulice a Rašínova nábřeží, po němž zde na dlouhá léta zůstala proluka a až v polovině 90. let ji zaplnil architektonicky ojedinělý Tančící dům.
Noviny Prahy 2 budou v letošním roce věnovat pozornost 60. výročí konce 2. světové války, zejména událostem, které mají vztah k dnešnímu území městské části. Pokud se mezi našimi čtenáři najdou pamětníci únorového spojeneckého náletu z roku 1945 i dalšího dění období konce války, uvítáme jejich vzpomínky, případně fotografie či jinou dokumentaci.

synagoga v sázavské

len