ŘEKA VYPRÁVÍ

Přístaviště Rašínova nábřeží získalo novou nájemnici. Čtyřiačtyřicetileté lodi, která se usídlila pod železničním mostem, povlává na zádi německá vlaječka. Prozatím. Jmenuje se Bastei. Také prozatím.

Plavidlo je pokřtěno podle výrazného, turisty oblíbeného vrchu Saského Švýcarska, který se strmě tyčí 190 metrů nad hladinou řeky Labe. Donedávna byla Bastei se svým kmotrem v dennodenním kontaktu. To když v hraniční oblasti Wehlen – Děčín fungovala jako duty free shop. Jakmile po vstupu ČR do Evropské unie tento typ podnikání zanikl, ocitla se Bastei rázem na prodej. Nabídky využil Miroslav Kedršt a odvezl si ji do Prahy. „Loď jsem znal už z dřívější doby a velmi se mi líbila. Samozřejmě nebyla levná, ale dohodli jsme s majitelem na šestiletém splácení,“ prozrazuje její současný provozovatel a kapitán. Až loď splatí, chystá se změnit Bastei občanství. „Zapíšu ji do českého registru a změním jméno. Jak ji překřtím? To se ještě uvidí,“ neláme si předčasně hlavu pan Kedršt, kterému je plavba profesí už úctyhodných padesát šest let.

Do samostatného podnikání se vrhl ještě těsně před převratem. „Dělaly se tenkrát úpravy Staroměstských mlýnů. Bylo potřeba po vodě dovážet na staveniště materiál a vyvážet suť. Pro velké firmy to byla příliš malá zakázka, a protože už existovala vyhláška číslo 188, na jejímž základě bylo možné začít podnikat, přišel za mnou jeden z inženýrů, abych to vzal na sebe. Tak jsem to tedy zkusil. Získal jsem od banky půjčku a nakoupil od ,povodí‘ malá plavidélka, která už byla vyřazena. Jeden remorkérek jsem si půjčil…“ popisuje své podnikatelské začátky pan Kedršt. Později využíval jednu z pracovních lodí jako osobní ponton a za desetikorunu vozil lidi po Vltavě. Krom toho se sám nechal najímat doma i v zahraničí jako lodivod nebo kapitán. Jednou prý vyrazil na pracovní výjezd s tím, že bude „coby dup“ zpátky. V kufříku jen čtyři košile. Domů se vrátil až po více než dvou měsících. Zcela bez peněz, zato s lodí „v kapse“.

K dnešnímu dni jich pod modrobílou vlajkou pana Kedršta jezdí šest. Dvě z nich můžete vídat na Rašínově nábřeží. Po boku Bastei kotvívá pracovní Vydra. Svůj nový azyl vyhledaly kvůli plánované odstávce plavebních komor. Bastei se ovšem pod železničním mostem chystá usídlit natrvalo. Měla by z místního stání vyrážet na pravidelné večerní výjezdy na Slapy a zpět. „Chceme zřídit na horní palubě malý parket a angažovat živou kapelu s repertoárem 60. a 70. let. Žádné disko, ani jazz, to všechno už tu je. Něco, aby to bylo blízké i starší generaci. A aby to bylo dostupné i cenově,“ upřesňuje své plány do budoucna Miroslav Kedršt.

řeka vypráví.jpg

Text a foto: Adam Pražák

Zveřejněno: 22.01.2005 – support@publix.cz
Vytisknout