ŘEKA VYPRÁVÍ Nostalgici od Vltavy udržují tradice

Když se každoročně prvního května zahajuje hlavní plavební sezóna, stojí před historickým parníkem Vyšehrad vyrovnáni do čestného špalíru. Střídavě muž a žena. Nebo, jak oni říkají, bratr a sestra. Na sobě mají parádní uniformu, kolem pasu šerpu a na pleci nášivku s nápisem Vltavan Praha. Kdo jsou lidé, které spojuje láska k řece Vltavě, a jaké jsou jejich aktivity?

Vltavan je nejstarším dosud fungujícím spolkem v Čechách. Byl založen roku 1871 v pražském Podskalí, aby sdružil ty, které voda živila: rybáře, voraře, plavce, obchodníky se dřevem… a pomáhal jim, případně jejich pozůstalým, pakliže se ocitnou v úzkých. Dnešní Vltavan je přirozeně jiný. Jen asi třetina členů je profesně spojena s Vltavou, ať už jako kapitáni, lodníci, strojníci či lidé z povodí. Zbytek tvoří „suchozemští“, které spojuje mnohotvářná náklonnost k řece a jistá nostalgie po zaniklém světě vorařství a parních, hustý dým chrlících kolosů. „Aktuálně máme 101 členů. Méně než v bratrských sdruženích v Davli, Štěchovicích a Purkarci u Hluboké nad Vltavou. Budeme rádi, když se k nám někdo přidá,“ říká Karel Mikšovský, archivář a kulturní referent spolku Vltavan Praha.

Jednou za čtrnáct dní v pondělí je možné některé členy spolku zastihnout v restauraci Mánes. Plánují akce, jimiž se Vltavan prezentuje na veřejnosti. „Například v listopadu, na Dušičky, pořádáme tradiční tryznu za utonulé. Ozdobíme loď do smutečního flóru, vyzdobíme ji květinami a slavnostně odvezeme smuteční věnec na dělící zeď Smíchovské plavební komory. Zazpíváme píseň Čechy krásné, Čechy mé a držíme u věnce čestnou stráž. Pozůstalé, kterým vzala voda někoho z blízkých, pak vezmeme na zpáteční cestu do přístaviště,“ popisuje důstojný akt Karel Mikšovský. Ve zbytku roku směřují aktivity spolku spíše k zábavě: zimní reprezentační ples, sezonní otvírání pravidelné linky Praha – Slapy spojené s hudbou a zpěvy, country parník – letos se konal 25. května na parníku Tyrš. Tou hlavní akcí ovšem zůstává Podskalské setkání. Na návštěvníky čeká prohlídka muzea zaměřeného na historii vorařství a paroplavby na Vltavě, projížďka na parníku, dobové oblečení, staropražská muzika, řada stánků s občerstvením, ostrostřelci… „A náš flašinet, který používáme jen při význačných příležitostech,“ doplňuje Karel Mikšovský, jinak též kapitán na parníku Tyrš.

Podskalské setkání se koná v okolí zachovalé celnice na Výtoni 18. června, první sobotu po výročí založení spolku Vltavan.

Text: Adam Pražák, foto: pra/jv

 

 

 

Zveřejněno: 02.07.2005 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout