ŘEKA VYPRÁVÍ

Vltavou protékají ohromné přívaly zkalené vody způsobené jarním táním sněhu. Níže položená část Rašínova nábřeží je zaplavena vodou. Ve zbytku sahá rozčeřená hladina jen několik centimetrů pod okraj. Osádku lodě Európé ovšem hrozící kalamita nechává klidnou. „To vydrží,“ věří neochvějně kapitán lodi. Opírá se přitom nejen o vlastní zkušenost. Optimistické zprávy přicházejí i z povodí.

I tak ale povážlivě velký průtok vody výrazně promlouvá do režimu všech plavidel na Vltavě. Kvůli uzavřeným plavebním komorám nemohou s klienty absolvovat své tradiční trasy. Část se proto přesunula do přechodného bydliště „nahoru“ proti proudu řeky. Mezi nimi Európé.

loď  európé

Třiapadesát metrů dlouhá a osm metrů široká loď byla postavena v roce 1961 ve východoněmeckém Magdeburgu. Zde také přišla ke svému prvnímu jménu – Erich Weinert (pakliže vám jméno nic neříká, vězte, že jde o německého socialistického spisovatele satirických básní politického obsahu, který zemřel v roce 1953). Po letech ji zakoupily České přístavy a přivezly do Prahy. Už s názvem Európé si ji nejprve pronajal a později získal současný majitel Ivan Zikmund.

Podobně jako mnohé její kolegyně, zažila Európé mnohé. Hostila bývalého prezidenta Havla, Hilary Clintonovou, Madeleine Albrightovou. Známí herci, zpěváci a jiné celebrity si na Európé podávají palubní kliku. „Ani si už nepamatuji, kdo tu všechno byl. Člověk to nějak nestíhá,“ přiznává kapitán Václav Kotrbatý. A není divu, zážitků s lodí má nepřeberně. Fantazie klientů bývá bohatá. „Bylo tu kasino, travesty show, obdoba soutěže Riskuj, kterou doopravdy uváděl Jan Rosák… Jedna firma instalovala na palubu originální skořepinu monopostu formule 1, jiná proměnila naši záď v golfové odpaliště. Za loď na lano přivázala záchranný člun a za doprovodu skupiny Melody Boys uspořádala soutěž, kdo se trefí do uvnitř nainstalovaného koše. Představte si, že mezi výherci byl i náš číšník! Nějak se tam vnutil, zeptal se, jak se taková golfová hůl vlastně drží, odpálil a vyhrál mobilní telefon,“ dodnes se podivuje kapitán Kotrbatý, opravdový mořský vlk, který ve vlnách oceánů strávil 15 let a obeplul zeměkouli kolem dokola. Při vzpomínce na zážitky z toho období se usmívá. Prý je nemožné všechny vypovědět. Asi ani pochopit. Stýská se mu? „Spoustě mých kamarádů se po moři stýská hrozně. Mně ani ne. Jsem pořád na lodi, a to je to hlavní,“ říká Václav Kotrbatý.

Když jsem odcházel, loď právě procházela drobnými úpravami. Obnovovala svůj modrobílý háv, aby jí to v nové sezóně jaksepatří slušelo. Takto vyšňořená se Európé na zaplněném vltavském korzu určitě neztratí.

Text a foto: Adam Pražák

 

   

Zveřejněno: 18.04.2005 – support@publix.cz
Vytisknout