Ptactvo Gröbovky : Brhlík

„Písk“ a „hvízd“! „Všichni schovat!“ křičí brhlík na stromě. „Někdo jde!“ „Já se podívám, zkontroluji a hned vám dám vědět,“ sdělí všem zvířecím obyvatelům na stromě a v okolí a už šupajdí jako rychlá myš dolů po kmeni. Brhlíci to mají úžasně vymyšlené. Mohou šplhat hlavou dolů, sem a tam nebo zase šikmo a kolem větve, všechno umí. Jsou to takoví malí ptačí akrobaté. Využívají sílu svých nožek a ostrost drápků, takže se nemusejí opírat o ocas jako datlové nebo šoupálci. Taky se jim to moc a moc hodí. Brhlík s brhlicí dělají všude dobrovolně „domovníky“. Všechno vědí, všechno vidí a mají úplný přehled, kdo kde bydlí a co dělá. Oba všem neustále opakují: „My se celý den staráme, aby bylo na stromě čisto, všechno opatrujeme, dáváme pozor. Tak se taky budeme starat se všemi, co se děje!“ Jejich dominantní chování je nejvíce patrné na krmítku. „Teď zobu já a nikoho nepustím!“ Poplašný hlas je velmi ostrý hvizd, vábení je podobné jako u sýkor. Vedle hvízdavého volání se dokáže ozývat i hlasitým trylkem, připomínajícím hvizd fotbalového soudce.
Ale vy ještě nevíte, jak vypadá? Brhlík lesní je velmi pěkný ptáček. Takový úhledný, zhruba velikosti vrabce. Vypadá zavalitý a jakoby bez krku. Shora je makově šedomodrý, přes oko má výrazný černý pruh a vespodu je červenohnědý nebo červenooranžový. Sameček je tmavší.
Většina ptáků jsou stavitelé, staví si hnízda, ale brhlík ne, to by přeci nešlo, aby dělal to, co ostatní. Ne, ne, on je mistr zedník. Možná spíš dokonce betonář. Uzpůsobuje si totiž vletový otvor do hnízda, ať už je to budka nebo přirozená dutina ve stromě. Zalepuje ji bahnitou hmotou na požadovaný průměr, což je obrana proti vniknutí vetřelců.
Náš pan „brhlík domovník“ se musí starat, nemůže si dovolit odletět v zimě za teplem. Zůstává tedy u nás, ale hodně se potuluje.
Na jaře a v létě se živí převážně hmyzem a pavouky a co je důležité, vajíčky a kuklami nebezpečných lesních škůdců. Na podzim a v zimě semeny. Má rád všechny druhy semen, bobulí, oříšků a bukvic, často si je ukládá za odchlíplou kůru, aby je snáze konzumoval. Ze všeho nejvíce ale miluje oříšky. Má je natolik rád, že se dá jimi přilákat i na lidskou dlaň.
Když se brhlík někde usadí a zahnízdí, zůstává i několik let. Celý den pak čistí stromy od kdejakého červa, který se tam ukryl, a z oken svého bytu vidí úplně vše. A běda, kdyby někdo chtěl na stromě nebo v okolí udělat nepořádek! Brhlíci si to s ním ihned vyřídí!    

Text a foto: Eva Hametová

Zveřejněno: 12.10.2004 – support@publix.cz
Vytisknout