Praha se chystá na oslavy 60. výročí konce války

V květnu si Praha i celá republika připomenou 60. výročí konce II. světové války. Celoměstské oslavy vyvrcholí 8. května na Letenské pláni akcí Defilé, nad kterou převzal záštitu prezident Václav Klaus. Na tuto velkou přehlídku vojenské techniky a doprovodný program byli pozváni veteráni z Česka, Slovenska, USA, Polska, Francie, Rumunska a Británie.

Oslavy začnou 5. května, kdy se bude konat každoroční pietní akt k výročí Pražského povstání u budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě.

Na oslavách se významně podílejí také některé městské části. Volání rozhlasu o pomoc a dramatické boje o jeho budovu budou 7. května obsahem rozsáhlé historické akce, nazvané ­Rekonstrukce bojů o Český rozhlas (viz str. 2). V Praze 11, na Chodově, se bude konat historická akce Albatros 1945 a v Praze 4 - Braníku se 8. května uskuteční vzpomínková akce Barikáda 2005 na náplavní louce u ostrova č. 5 (naproti nádraží).

Od 6. května začne ve třech pražských kinech festival válečných filmů: ­kino Oko bude promítat dokumenty a týdeníky, Lucerna československé snímky a Konvikt zahraniční tvorbu. V rámci oslav se bude v hangáru Stará Aerovka v Praze - Kbelích také konat výstava o letecké válce nad protektorátem Final destination Czechoslovakia. Kromě toho je naplánována řada dalších akcí, zejména pietních vzpomínek.

václavské náměstí v květnu roku 1945Václavské náměstí v květnu roku 1945
Foto: archiv ČSBS