Praha 2 zajistila svým občanům během pandemie i psychologickou pomoc. Tuto nabídku využily stovky zájemců.

Občané druhé městské části si mohli během pandemie promluvit s farářem nebo psychoterapeutkou. Tuto možnost jim zprostředkovala radnice Prahy 2. Nabízenou pomoc využily stovky zájemců, kteří  se od dubna loňského roku obraceli se svými obavami a úzkostmi jak na faráře kostela svaté Ludmily Jakuba Berku, tak na psychoterapeutku Markétu Řeřichovou, kteří svou pomoc nabízeli bezplatně.

„Bylo to náročné období pro nás pro všechny. Nejvíc však doléhalo na ty nejzranitelnější – seniory, osaměle žijící osoby, samoživitele. A právě jim jsme chtěli pomoci. Proto jsme také zprostředkovali ve spolupráci s otcem Jakubem Berkou z farnosti kostela sv. Ludmily a psychoterapeutkou Markétou Řeřichovou telefonickou krizovou intervenci. Oba dva se své role zhostili naprosto skvěle a já jim tímto děkuji,“ řekla místostarostka pro sociální oblast Alexandra Udženija.

Odbornou psychologickou pomoc, terapii a krizovou intervenci zajišťovala psychoterapeutka a supervizorka Markéta Řeřichová, která je zároveň zakladatelkou neziskové organizace Cestou necestou a s městskou částí Praha 2 dlouhodobě spolupracuje. Její několikaměsíční terapeutická zkušenost ukázala, že se u mnoha klientů v období pandemie a souvisejících vládních restrikcí prohloubily již vzniklé psychické problémy a otevřela se psychická zranění. Terapie těmto lidem významně pomohla, a to i v případech deprivace základních psychických potřeb.

„Služba byla od samého začátku hojně využívána. Čím déle omezení a restrikce trvaly, tím volajících přibývalo. Jednalo se zejména o osamělé traumatizované seniory, dále lidi produktivního věku v hraniční životní situaci, pečující osoby s rozvíjející se posttraumatickou stresovou poruchou, bezmocí a strachem ze současnosti a budoucnosti. Většinu klientů tvořily ženy,“ přibližuje terapeutickou praxi Markéta Řeřichová, která v období pandemie tj. od dubna do prosince loňského roku zajistila v rámci bezplatné krizové intervence celkem 184 terapií.

Zájem občanů Prahy 2 o psychoterapii však přetrvává i v roce letošním, radnice se proto rozhodla tuto službu hradit. Sociální pracovníci z humanitního odboru ÚMČ Praha 2 tak mohou v případě potřeby svým klientům okamžitou psychologickou pomoc bezodkladně zajistit.

Leták pomoci
Zveřejněno: 28.07.2021 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout