Politici i zaměstnanci darovali krev (vloženo video)

Radní spolu s úředníky neváhali a šli darovat krev. Již začátkem července vyzvala Všeobecná fakultní nemocnice všechny dobrovolné dárce, aby pomohli v období kritického nedstatku transfuzní krve.
Spolu se zaměsttnanci Úřadu městské části Praha 2 darovali opět krev starostka Jana Černochová a radní Michal Zuna. „Na Dvojce jsme z letního darování krve udělali tradici. Všeobecná fakultní nemocnice je naším významným partnerem, spolupracujeme na různých úrovních. Nikdo z nás nemůže projevit dostatečný vděk lékařům, zdravotníkům, personálu nemocnice, jak zvládají všechny ty věci spojené s covidem, a tohle je prostě taková maličkost, kterou může přispět zdravotnictví a společnosti každý zdravý občan České republiky. Věřím, že každý, kdo odsud odchází, má dobrý pocit z toho, že mohl pomoci druhým. Dárcovství krve je to nejmenší, co pro společnost můžeme udělat,“ řekla starostka Jana Černochová
Zásoby krve v nemocnicích se během léta vždy tenčí, letos je ale situaci kvůli koronaviru ještě kritičtější. Důvodem akutního nedostatku krve je mimo jiné snaha zdravotníků o co nejrychlejší obnovení plánované péče a odložených operací, ale také doba dovolených a únava lidí po dlouhém lockdownu.

„V letních měsících se nemocnice obecně potýkají s nedostatkem krve. My z dvojkové radnice jsme podali zdravotníkům pomoc už v loňském roce a letos jsme tu znovu. Myslím si, že pokud člověk může, měl by to brát jako samozřejmost, a v tomto nelehkém období pomoci a krev darovat,“ dodal Michal Zuna.

Lékařka transfúzního oddělení VFN v Praze MUDr. Veronika Hanziková vysvětlila potřebu pomoci: „Léto je pro nás každoročně náročnější. Je to období dovolených, zvýšené aktivity klíšťat ale i úrazů. Letošní léto je kvůli pandemii ještě složitější. Nemocnice realizují dlouho odkládané operace a potřeba krve je tak mnohem větší. Darovat krev může každý zdravý člověk ve věku 18 až 60 let, pokud se jedná o prvodárce. V případě pravidelného dárcovství je ta horní věková hranice vyšší a to 65 let.“
Bližší informace o tom, které krevní skupiny aktuálně VFN potřebuje, naleznete na ZDE
Pokud to váš zdravotní stav umožňuje, neváhejte a přijpojte se k dárcům. Nikdy nevíte, kdy ji vy sami nebo vaši blízcí budete potřebovat.

Zveřejněno: 22.07.2021 – support@publix.cz