Pamětní deska Joy Kadečkové byla slavnostně odhalena

Joy Turner-Kadečková byla členkou Svazu bojovníků za svobodu, výboru Svazu letců ČR a nositelkou medailí a vyznamenání, např. Medaile Za zásluhy v ČSLA, Čestného odznaku československého vojenského pilota, Medaile československých leteckých perutí ve Velké Británii (310., 311., 312., 313.) a Britské pamětní medaile za zásluhy v boji za vítězství ve II. světové válce. Čestné občanství Prahy 2 získala 28. dubna 2005. Zemřela 20. dubna 2006.

„Když jsme se před více než deseti lety rozhodli založit tradici udílení čestných občanství, Joy Kadečková byla mezi prvními oceněnými osobnostmi,“ připomněla starostka Jana Černochová. „Tato pozoruhodná žena prodělala těžké životní zkoušky, ale vždy se dokázala postavit zvůli a bránit hodnoty civilizovaného světa. Ať už to bylo za války v řadách RAF, nebo později v Československu, kde kvůli svému původu a nekompromisním postojům neměla na růžích ustláno. O to víc jí patří naše úcta.“

Joy Kadečková, roz. Turner, se narodila v r. 1921 v Suffolku ve Velké Británii.V prosinci 1940 přerušila vyšší střední školu, aby mohla sloužit jako dobrovolnice u WAAF (ženská část RAF). Pracovala jako souřadnicová zapisovatelka. Po dokončení výcviku byla přidělena na společné velitelství britského letectva, námořnictva a pozemních vojsk ve Skotsku ke službě u radarových stanovišť a radio-operačních zařízení. V roce 1942 se provdala za pilota 311. čs. bombardovací perutě Aloise Mžourka, který zahynul o dva roky později. V letech 1944–1945 pracovala jako sekretářka na čs. ministerstvu vnitra v Londýně a v červenci 1945 byla se svým ročním synem repatriována do ČSR. Zde se později vdala za Slavoše Kadečku.

Zřízení pamětní desky inicioval předseda Klubu vojenské historie 276th Sqdn (reenacted) RAF Filip Procházka, který znal Joy Kadečkovou osobně.
Text: red
Foto: len, pos, vinvěnec


Zveřejněno: 06.12.2016 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout