Odhalení pamětní desky věnované dr. Miladě Horákové (video)

Milada Horáková má ode dneška v Praze 2 nové vzpomínkové místo. Pamětní deska byla odhalena na domě v Rumunské ulici 22, kde se politička narodila.

Slavnostního odhalení pamětní desky, věnované významné české právničce a bojovnici za práva žen dr. Miladě Horákové a samotné piety se kromě zástupců radnice Prahy 2 zúčastnil i Filip Novák, místopředseda Klubu dr. Milady Horákové a zároveň ředitel Gymnázia Milady Horákové v Praze, a mnozí čestní hosté, včetně bývalé starostky Jany Černochové, která stála u zrodu myšlenky, například senátorka Miroslava Němcová, nebo radní Magistrátu hlavního města Prahy Hana Marvanová. Nechyběli pak ani autoři pamětní desky výtvarnice Jana Šindelová a architekt Michal Motyčka.

Městská část Praha 2 k příležitosti dnešního slavnostního odhalení pamětní desky vydala také publikaci „Milada Horáková a Královské Vinohrady“, jejímž autorem je již zmíněný Filip Novák. Ta byla veřejnosti představena v rámci duchovní vzpomínky v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru.

Milada Horáková k Praze 2 neodmyslitelně patří. Narodila se na Královských Vinohradech, pokřtěna byla v kostele sv. Ludmily a s rodiči bydlela v dnešní Rumunské ulici. Studovala vinohradské gymnázium v Korunní a po vyloučení ze studií dívčí lyceum ve Slezské. Proto se také zdejší radnice k odkazu dr. Milady Horákové dlouhodobě hlásí.

Každoročně si památku Horákové radnice symbolicky připomíná na Vyšehradském hřbitově. V roce 2018 odhalila Praha 2 v zahradě Ztracenka pomník obětem dvou totalitních režimů, nacistického a komunistického, jejichž symbolem je právě rodačka z Prahy 2, dr. Milada Horáková. O dva roky později, v roce 2020, pak radnice představila občanům výstavu k jubileu 30 let činnosti Klubu dr. Milady Horákové a připojila se také k manifestu občanského sdružení Dekomunizace. Osobnosti dr. Milady Horákové se také obsáhle věnuje Encyklopedie Prahy 2.

Zveřejněno: 11.01.2022 – webadmin@praha2.cz