Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Pokud je váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Pro vložení otázky nejdříve zvolte téma

*  
*  
   
 
*  

1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Redchitc (Daria 18.6.2018 15:40)
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč se při opravách plynovodu, tratí, chodníků apod. kolem Ostrčilova náměstí (momentálně u podchodu v Lumírově ulici a naproti kostela Na slupi) nezajišťuje bezpečný a pohodlný pohyb chodců. Musejí totiž obchazet po vozovce, a to po tramvajové trati. Při opravách mezi Albertem a Ostrčilovým náměstím to bylo stejně špatné.
  Navíc již po ukončené opravě přechod pro chodce a cyklisty podél Botiče je celkem našikmo (značka, zebra a ten nakloněný kraj chodníku jsou naprosto zavádějící). Řeší to někdo?
  • Odpověď: (Veronika Trčová (Admin_P2) 19.6.2018 11:27)

   Dobrý den,

   v předmětném úseku, kde práce probíhají,  vydával rozhodnutí i stanovení dopravního značení Odbor dopravních agend MHMP. Projednání návrhu dopravního opatření s ohledem na bezpečnost a plynulost provozu během prací tedy s Policií ČR zajišťoval tento odbor jakožto příslušný silniční úřad.

   Další návaznosti budou na rekonstrukci Ostrčilova náměstí, která se teprve připravuje a která proběhne dle zadání Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Přechody pro chodce, přejezdy pro cyklisty atd. zde tedy do budoucna budou normové.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Aukcni jistina (Mullerova 14.6.2018 12:39)
  Dobry den, bud jse ucastnit aukce bytu 20.6 a chtela bych jse zeptat, v pripade neuspechu za jak dlouho vratite aukcni jistinu. V podminkach je 60 dni ,ale jaka je standrdni doba? to Dekuji
  • Odpověď: (Veronika Trčová (Admin_P2) 19.6.2018 11:10)

   Dobrý den,
   Standardní doba pro vrácení kauce je opravdu 60 dní a dále zasílám odpověď od našeho technika ze SNP2

   Pravděpodobně by mělo jít o topení, jiné informace technici k těmto trubkám nemají.

   S pozdravem

   Ing. Petra Vágnerová

   odbor majetku a investic

    

 • Otázka: topení v červnu (Olga Švédová 15.6.2018 9:05)
  Dobrý den, dnes tj. 15.6. se v bytech topí. Otopné období skončilo 31. 5. Proč a kdo to zaplatí ? Olga Švédová Bělehradská 96 Praha 2
  • Odpověď: (Veronika Trčová (Admin_P2) 19.6.2018 9:06)

   Vážená paní Švédová,

   dodavatel tepla provedl kontrolu v kotelně v sobotu v 10.00 h ráno. V kotelně se netopilo, čerpadla i ventily byly uzavřené. S pozdravem

   Skalická, odbor majetku a investic

 • Otázka: dopravní zklidnění kolem Psychiatrické zahrady (Adam 11.6.2018 15:33)
  Dobrý den, v ulicích Viničná, Apolinářská, Ke Karlovu a Na Bojišti pozoruji relativně vysokou dopravní intenzitu.
  Dovoluji si tvrdit, že jde o dopravu, která v daném území nemá počátek ani cíl a je tedy v území, kde se kromě bytových domů nachází několik klinik VFN, řada učeben fakult 1. Lékařské, Matematicko-fyzikální a Přírodovědecké, nežádoucí.
  Přidávám některé konkrétní problémy: v Apolinářské se špatně míjejí auta (a autobusy) a bočními zrcátky nebezpečně zasahují na úzký chodník.
  Dále pokládám za nepříliš bezpečný přechod ve Viničné na styku s Apolinářskou, kudy auta projíždějí velmi rychle z obou směrů (hlavní je zatáčka) a z Apolinářské přecházející chodec se musí rozhlédnout o 90° doprava a 180° doleva, což je fyziologicky nemožné. Tedy je při takových rychlostech vozidel nemožné splnit to, že chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. A řidiči zde jízdu po hlavní asi neberou jako odbočování.
  Hluk a vibrace od často projíždějících aut i přes dvojitá okna ruší během výuky v učebnách orientovaných do Viničné ulice.
  V ulici Na Bojišti se ve špičkách tvoří zácpy, asi protože část řidičů, která jede na Rumunskou, nedokáže odbočit přes čtyři pruhy magistrály.
  Jako jedno z řešení navrhuji zákaz odbočení (mimo bus a kolo) z Viničné na Apolinářškou a ideálně i z Apolinářské na Viničnou (řeší přechod). Dopravní obslužnost zůstane nezměněna, pouze se zamezí zkratkám přes tuto oblast.

  Jěště mám druhý dotaz. Vzhledem k tomu, že v Sokolské ulici na úrovni Na Bojišti a Rumunské není přechod, chodci musí přecházet ulici bez něj. Problém není chybějící přechod, samozřejmě se dá pohodlně přecházet bez něj (dokonce lépe - neklouže ta barva), problém je, že (ze zkušenosti) 3 ze 4 pruhů, řidičů, rozjíždějících se z nuly, či nízké rychlosti od semaforů na I. P. Pavlova, neústupně zrychluje a přitom vidí minimálně na 80 m dopředu, že někdo přechází. Tito první řidiči se chodci často vyhnou, někdy drze troubí, ale řidiči za nimi pochopitelně přes auta před sebou nevidí a přecházejícího chodce snadno přejedou. Chtělo by tedy nějak lépe řidičům komunikovat, že chodci zde normálně přecházet mohou. Zdá se ale, že ze zákona řidičům neplyne povinnost neohrozit přecházejícího chodce (nebo se mýlím?), nicméně ani zákon chodci v tomto případě nezakazuje přecházet vozovku. Co se tedy dá udělat pro bezpečnější přecházení?

  Děkuji za reakci.
  • Odpověď: (Veronika Trčová (Admin_P2) 13.6.2018 11:29)

   Dobrý den,

   pokusím se Vám odpovědět na Vaše otázky.

   1)  1)  Přechod Viničná-Apolinářská, tento přechod zde byl realizován na základě žádosti Mateřské školky a po schválení DI-PČR, zároveň zde byla před přechodem umístěna dopravní značka přechod pro chodce v reflexním rámu a několik metrů před přechodem zde byla umístěna dopravní značka pozor děti. Zákazem odbočení do Apolinářské ulice, by tak byl znemožněn příjezd pacientů do porodnice, jakožto i znemožněno parkování pro návštěvy pacientů apod.

   2)  2)  Přecházení z ul. Na Bojišti do ul. Rumunské, je podle mě i tak dost velký hazard a dělat přechod přes čtyřproudou ulici, pokud by nebyl řízený světly, by bylo dost nebezpečné. Co se týče zákona o silničním provozu, je zakázáno přecházet přes silnici, je-li blíže než 50 metrů křižovatka s řízeným provozem a přecházet přes silnici mimo přechod se musí jen kolmo k její ose. Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně nebo rychlosti jízdy. Poslední věta vyjadřuje prakticky přednost řidiče vozidla při užívání vozovky před chodcem přecházejícím vozovku mimo přechod pro chodce. Chodec zároveň nesmí překonávat zábradlí nebo jiné zábrany na vozovce.  Pro bezpečnost chodců se dá podle našeho názoru udělat světelný přechod pro chodce, ale i to je nebezpečné, jak nám ukazují jiné přechody světelně řízené přes čtyři jízdní pruhy. Městská část Praha 2 si již v roce 2007 nechala vypracovat studii na humanizaci SJM, kde toto bylo řešeno. Bohužel SJM spadá do kompetence Magistrátu hl. m. Prahy.

   S pozdravem

   Josef Gál
   vedoucí odboru
   dopravy a územního rozvoje
   nám. Míru 20
   120 39 Praha 2
   tel.: 236 044 288

    

 • Otázka: Výměna ventilů vody v Trojické ulici (Dan Richter 7.6.2018 15:15)
  Zajímalo by mě, zda Pražské vodovody a kanalizace (PVK) informují MČ, že budou provádět na jejím území nějaké stavební práce. Před pár dny začaly PVK měnit vodovodní ventily v Trojické ulici. Nájemníky přilehlých domů nikdo neinformoval, že se zde něco bude dít, že nebudou moci vyjet se svým autem a že jim celý den nepoteče voda. Stavební firma nemá na pracovišti zajištěn mobilní WC a pracovníci stavební firmy tak vykonávají svou potřebu mezi auty. Nechápu také, že PVK nekoordinovaly výměnu vodovodních ventilů s TSK, která před 3 týdny uzavřela Rašínova nábřeží z důvodu odstranění starého asfaltového povrchu a pokládce nového. Výměna ventilů mohla proběhnout v této době.
       
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 7.6.2018 15:48)

   Dobrý den,

   jde o havárii, kterou PVK ohlásily na TSK hl. m. Prahy, a. s., a též na oddělení dopravy ÚMČ Praha 2. Po ukončení prací podá PVK silničnímu správnímu úřadu žádost o dodatečné povolení zvláštního užívání komunikace. Pochopitelně havárie nelze dopředu naplánovat, a tedy ani s nikým koordinovat. Stížnost na chybějící mobilní WC byla předána PVK.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Provozní doba kavárny (J. Bečvářová 7.6.2018 9:44)
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má Praha 2 obecně závaznou vyhlášku, kterou reguluje provozní dobu hostinských zařízení. Jedná se mi o kavárnu Bullerbyn v Chodské 17, která má otvírací dobu 11-1 hod. Její hosté ruší noční klid hlasitým hovorem a smíchem někdy ještě ke 2. hodině noční. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem J.Bečvářová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 7.6.2018 14:09)

   Vážená paní Bečvářová,

   v současné době není žádný právní předpis, který by omezoval provozní dobu restaurací na území Prahy 2. Provozní doba však může být upravena v kolaudačním rozhodnutí, otázky nadměrného hluku, které ve svém dotazu zmiňujete, nejsou v kompetenci živnostenských úřadů, živnostenský úřad nemůže posuzovat, zda provozovatel užívá předmětné prostory v souladu s kolaudačním rozhodnutím a ani účinky vyvolané užíváním stavby. Toto přísluší stavebním úřadům, které provádějí kolaudační řízení a vydávají kolaudační rozhodnutí. Stejně tak živnostenský úřad v rámci svých dozorových kompetencí není oprávněn posuzovat chování klientů, situace, které svým chováním vyvolávají návštěvníci, popř. jiné osoby, v nočních hodinách v provozovně a  před ní. Toto mohou na místě řešit orgány policie. Ty jsou povinny poskytovat správním orgánům potřebnou součinnost a přestupky, o kterých se dozvěděly při výkonu své pravomoci, jim oznamovat. Správní orgány pak tyto přestupky projednávají podle přestupkového zákona s konkrétními osobami, které se porušení dopustily.

   Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „živnostenský zákon“) v ustanovení § 17 odst. 8 písm. b) ukládá podnikateli povinnost označit provozovnu určenou pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům trvale a zvenčí viditelně prodejní nebo provozní dobou určenou pro styk se spotřebiteli; podle § 17 odst. 9 živnostenského zákona je povinností podnikatele při uzavření takové provozovny předem na vhodném a zvenčí viditelném místě označit počátek a konec uzavření, nebrání-li tomu závažné důvody. Porušení těchto povinností podnikatele je sankčně postižitelné podle živnostenského zákona. Jiné povinnosti v souvislosti s institutem prodejní nebo provozní doby pro podnikatele z živnostenského zákona nevyplývají a ani žádný jiný právní předpis provozní dobu neupravuje.

   Pro ucelenou informaci uvádíme, že omezení provozní doby restaurací, respektive restauračních zahrádek upravuje Nařízení č. 9/2011 Sb. hl. m. Prahy, kterým se vydává tržní řád, ve znění pozdějších předpisů, který stanoví v § 1 odst. 1 provozní dobu restauračních zahrádek po 22.00 hodině uvedených v příloze č. 1 tomuto nařízení, kde je konkrétně uvedeno místo a doba provozu po 22:00 hodině.

   Závěrem lze konstatovat, že nezbývá než opakovaně oznamovat obtěžující chování v oblasti veřejného pořádku orgánům policie.

   Drahoslava Hánová, Mgr.
   vedoucí odboru živnostenského

 • Otázka: cyklostezka (Josef Picka 6.6.2018 11:49)
  Dobrý den,
  zajímalo by mě jestli se uvažuje o obnovení piktogramů jízdních kol na vyhrazených pruzích pro cyklisty na náplavce u Rašínova nábřeží.Takto i při zvýšené ohleduplnosti dochází k mnoha nedorozuměním.
  Děkuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 6.6.2018 12:53)

   Dobrý den,

   o cyklopiktogramech na náplavce Rašínova nábřeží se neuvažuje, neboť jde o pěší zónu s povoleným vjezdem cyklistů, a ti musí proto dbát zvýšené opatrnosti. I při vyznačení piktogramů by platilo totéž. Cyklisté, stejně jako chodci, mohou v pěší zóně využít pozemní komunikaci v celé její šíři.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Omalovánky jménem Nusle (Jindřich Stašek 28.5.2018 13:15)
  Vážená radnice,

  za poslední dobu se výrazně zvýšil počet tzv. graffiti v Nuselském údolí. Denně cestuji napříč Prahou a neznám "počmáranější" čtvrť, než je ta naše. Sprejerům už nestačí fasády domů a k realizaci si vybrali i koryto Botiče a terasu u hradeb ve Folimance (zde vnímám nedostatečnou ochranu prostranství - proč zde nejsou kamery?). Jednou jsem měl příležitost dopadnout sprejující skupinku a zavolat MP, nicméně nemohu být všude. Hodlá se nějak radnice věnovat tomuto zanedbanému koutu Prahy 2? Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 30.5.2018 10:22)

   Vážený pane Stašku,

   Městská část Praha 2 v rámci ochrany majetku proti poškozování sprejovými nástřiky – graffiti – uzavřela v dubnu letošního roku rámcovou smlouvu se společností Komwag, podnik čistoty a údržby města, a. s., za účelem odstraňování graffiti tvorby na nemovitostech, na kterých vykonává svěřená vlastnická práva. Tato smlouva se vztahuje na opěrné zídky, oplocení parků a další objekty v parcích. Smlouva se vztahuje též na nemovitosti v soukromém vlastnictví, jejichž vlastníci uzavřeli příslušnou smlouvu s Městskou částí Praha 2 a jsou zařazeni do komplexního programu na odstraňování graffiti tvorby. Součástí rámcové smlouvy je také realizace pravidelného monitoringu a evidence programu odstraňování graffiti tvorby. Vzhledem k tomu, že je nutné projednání aplikace antigraffiti nátěru s příslušnými orgány státní památkové péče před započetím díla, je třeba počítat s určitou časovou prodlevou. Samotné odstraňovací práce provádí firma do 24 hodin od doručení objednávky.

   Dále  má městská část Praha 2 uzavřenou smlouvu  se společností CENTR GROUP, a. s., na období od března do října kalendářního roku  na zajištění ostrahy parku po dobu 24 hodin. Mimo tuto ostrahu do parku dochází i hlídka městské policie. Park Folimanka je dost členitý a rozsáhlý. Bohužel jak ostraha, tak ani městská policie nemohou být všude. Co se týká hradeb, ty jsou v majetku hl. m. Prahy a správu zajišťuje společnost Urbia, s. r. o. Při pravidelných kontrolách pracovníky odboru životního prostředí je při zjištění graffiti na hradbách ihned správce kontaktován za účelem jejich odstranění.  Bohužel i přes neustálé odstraňování dochází k dalšímu poškozování.
   Jsme moc rádi, že stav Vám není lhostejný a  aktivně  jste se zapojil  k omezení těchto graffiti. O instalaci kamer MČ Prahy 2  zatím neuvažuje.

   Odbor majetku a investic
   Odbor životního prostředí

 • Otázka: Cyklisté na chodnících (Dan Richter 24.5.2018 10:55)
  Opakuji svůj dotaz, na který jsem bohužel nedostal odpověď, zda městská policie v Praze 2 provádí namátkové kontroly cyklistů (kdy byla kontrola naposledy provedena?). Fotografie dokládá jízdu cyklisty po úzkém chodníku na Palackého mostě mezi chodci.
   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 24.5.2018 10:55)

   Dobrý den, pane Richtře,

   se svým dotazem se musíte obrátit na Městskou policii Praha nebo na Obvodní ředitelství městské policie Praha 2, jelikož Městská část Praha 2 tyto statistiky neeviduje.

   S pozdravem 

   Bc. Veselák Ladislav

   Oddělení krizového řízení a bezpečnosti

 • Otázka: Park Grébovka (Filip Skřivánek 2.5.2018 8:44)
  Dobrý den, budeme pořádat dětskou oslavu v parku Grébovka. Je možné v parku umístit vlastní skákací hrad? Na koho se mám s touto otázkou obrátit, děkuji Skřivánek
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 23.5.2018 10:08)

   Dobrý den, pane Skřivánku

   v parku Havlíčkovy sady lze umístit skákací hrad. Za oddělení ochrany životního prostředí vyřizuje Ing. Olga Kupsová tel: 236044208, olga.kupsova@praha2.cz.

    

   Hezký den,

   Olga Kupsová

   OŽP 

Vytisknout