Na tradiční „stonožkovou“ výstavu se přijel podívat i bývalý šéf NATO George Robertson

Prodejní výstavy obrázků svých žáků pořádá pravidelně v předvánočním čase Základní škola Kladská. Tentokrát děti malovaly obrazy a psaly literární práce o stonožkové pomoci pro novou stonožkovou knihu „…Spolu létáme do války…“, která vyjde v březnu. Prodejem obrázků při vernisáži, která se konala v pátek 3. prosince, vydělaly celkem 16 458 korun. Polovinu peněz věnují dětským pacientům jihočeské psychiatrické léčebny v Opařanech, zbytek má pomoci při rekonstrukci škol v Kosovu.

Vzácná návštěva
Děti v Kladské pořádají tyto výstavy v rámci celorepublikového stonožkového týdne již od počátku 90. let, kdy Norka českého původu Běla Gran Jensen hnutí Na vlastních nohou založila. Tentokrát se pro ně výstava  stala zážitkem hodným zapamatování – přijel se na ni podívat i bývalý generální tajemník NATO George Robertson; důvod je prostý, děti z Kladské úzce spolupracují s armádou při rekonstrukci válkou zničené Jugoslávie. Páteční vernisáž sice bývalý vysoký činitel NATO nestihl, zato ve škole v Kladské strávil ve středu 8. prosince celé dopoledne. Spolu s ním také zakladatelka hnutí Na vlastních nohou – Stonožka, Běla Gran Jensen, nový norský velvyslanec v Praze Peter Raeder, major Milčický – ten s dětmi spolupracuje už od roku 2000, kdy v Kosovu předával sanitku od stonožkových dětí; podívat se přišel i starosta Michal Basch a ředitelka Dětské psychiatrické léčebny v Opařanech Iva Hodková.
Děti si pro vzácnou návštěvu připravily nevšední vystoupení – kromě vánočních koled prakticky ve všech světových jazycích také přijel lidský „vlak Evropské unie“, kdy cestující z jednotlivých zemí ve zkratce představili své národní zvyklosti a naturel. Při improvizované tiskové konferenci směřovala většina otázek k bývalému šéfovi Severoatlantické aliance. George Robertson zabrousil i do dob svého mládí, kdy jako mladý Skot protestoval proti americké přítomnosti na britských ostrovech… tehdy si asi nepředstavoval, že se později stane ministrem obrany britské vlády a ještě později stane v čele největší armády světa. Připomněl také pražský summit NATO, kdy „prezident Havel dal vám všem prázdniny, a my jsme pak našli úplně pusté město.“ Otázky se netočily jen kolem vysoké politiky, i když také…

Myslíte si, že je svět nyní bezpečnější, než před 50 lety?
– Těžko říci, zdrojem nebezpečí dnes není Sovětský svaz, zato se objevily jiné… jako např. terorismus.

Kolik zemí jste už navštívil?
– Zhruba tři týdně.

Četl jste Harryho Pottera?
– Jen první díl… mí vnuci ovšem všechny.

Co děláte ve volném čase?
– Fotím, hraju golf … a dívám se na fotbal.

Máte rád české knedlíky?
– Co je to? (chvilka vysvětlování) Ano.

Fandíte Celtic Glasgow, nebo Glasgow Rangers?
– To je velmi nebezpečná otázka, kdyby ji někdo položil u nás ve Skotsku, byla by přímo vražedná. Takže já fandím klubu Hamilton Academical…

Vernisáž
Zahájení tradiční stonožkové výstavy v ZŠ Kladská se konalo těsně před mikulášskou nadílkou. O zahájení u stromečku v 1. patře školy se postaral sbor žáků 8. tříd. Pak ředitelka školy Kateřina Vávrová přivítala významné hosty, například náčelníka generálního štábu armády Pavla Štefku, starostu MČ Michala Basche, radní Jana Polechu a Janu Rybínovou, majora Karla Kouta a další. Pak přišlo hudební vystoupení absolventů školy – na kytaru hrála a zpívala Markéta Zdeňková a koncertní árie přednesl Adam Plachetka. Pan starosta i pan generál pozdravili všechny děti, rodiče a učitele i přátele školy a popřáli jim hezkou mikulášskou nadílku.

Generál Štefka, který měl na uniformě připjato mezi ostatními vyznamenáními také to stonožkové od paní Grand Jensen, připravil účastníkům vernisáže hezké překvapení – zavolal totiž přímo do Norska zakladatelce hnutí Na vlastních nohou a ta prostřednictvím mikrofonu přiloženého k mobilu pozdravila fantastické stonožkové děti a řekla jim, že se moc těší na výstavu, kterou navštíví 8. prosince. Nakonec děti vyzvala, ať si samy sobě zatleskají.

A pak se rozdávaly dárky: děti připravily své dárečky pro starostu, generála Štefku i radní Janu Rybínovou. Major Kout následně oznámil dětem, že auto, které stojí před školou, je plné čokolád. Předán byl ještě jeden, dost specifický dárek: každá stonožková škola má totiž přiděleného „svého“ vojáka, který je tak trochu i žákem školy – se ZŠ Kladská úzce spolupracuje pan Jan Procházka, redaktor časopisu o české armádě, určeného pro zahraničí. Děti a paní ředitelka mu proto předaly žákovskou knížku a učebnice: ale vzhledem k tomu, že si během dvou let nepřišel „osobně převzít učebnice“, dostal poznámku do žákovské knížky.

len/van

+ + +
Hnutí Na vlastních nohou je dobrovolnou humanitární organizací, a tak dětem, které se zapojily do stonožkové činnosti, je odměnou každoroční pražský vánoční koncert – tentokrát se konal 10. prosince od 15:00 ve velkém sále Lucerny. Dopoledne bylo spolu s ministerstvem obrany zorganizováno vánoční setkání v kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech a večer uspořádala paní Běla Gran Jensen slavnostní večer v Novoměstské radnici při příležitosti ocenění práce stonožkových dětí a jejich pedagogů.

kladská_robertson.jpg
Při improvizované tiskové konferenci