Na náměstí Míru začal Rok svaté Ludmily (vloženo video)

V pondělí 3. května odpoledne byla za zvuku fanfár u chrámu sv. Ludmily na náměstí Míru slavnostně zahájena první z řady akcí chystaných v Praze 2 k letošnímu Roku svaté Ludmily. Ten je připomenutím mučednické smrti první české kněžny před 1100 lety. Slavnostní akce se zúčastnili starostka Prahy 2 Jana Černochová, místostarosta Jaroslav Šolc, radní Renáta Kašická a Michal Zuna, otec Jakub Berka z farnosti sv. Ludmily, ředitelka projektu Miroslava Janičatová a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička.

„Život svaté Ludmily je příběhem moudré, pokorné a odvážné ženy s jasnými hodnotami, úctou ke vzdělání i lásce k bližnímu. Přála bych si, aby oslavy této světice nebyly pouhým pietním aktem, ale staly se cestou k znovuobjevení moudrosti, dobra a víry,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Součástí slavnostního zahájení byla prezentace nové publikace Svatoludmilská místa v Praze 2a společná modlitba v kostele sv. Ludmily. Každý účastník obdržel růži, kterou položil k hlavnímu oltáři pod vyobrazení sv. Ludmily.

Radnice Prahy 2 připravuje se spolkem Svatá Ludmila 1100 let a farností při kostele sv. Ludmily i další akce. K těm nejzajímavějším bude patřit červnová výstava a zářijový koncert na náměstí Míru, videomapping na bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě nebo slavnostní mše a Jarmark u Ludmily.

Praha 2 se také rozhodla přispět na nové osvětlení schodiště kostela sv. Ludmily, které se po rekonstrukci poprvé slavnostně rozsvítí 5. září. Schodiště budou osvětlovat původní historické kandelábry, které navrhl známý český vynálezce František Křižík. Jejich rekonstrukce bude stát 230 tisíc korun, které poskytla městská část Praha 2 jako dar k letošnímu Roku sv. Ludmily. Radnice tak pokračuje v donátorské tradici, která byla zahájena při výstavbě kostela sv. Ludmily. Chrám byl zbudovaný v letech 1887–1893 z iniciativy konšelů Královských Vinohrad. Akce k připomenutí života a odkazu přemyslovské kněžny a světice budou v Praze 2 probíhat až do začátku října.

rea

Zveřejněno: 03.05.2021 – webadmin@praha2.cz