MICHNŮV LETOHRÁDEK - VILA AMERIKA

V ulici Ke Karlovu, na jejím počátku, naproti neurologické klinice, se nachází Michnův letohrádek. Barokní zahradní vila byla postavena zřejmě podle projektu nejvýznamnějšího českého architekta té doby Kiliána Ignáce Dientzenhofera v letech 1715-1720 pro hraběte Michnu z Vacínova. V zahradě byly umístěny plastiky neznámého autora z okruhu dílny Matyáše Bernarda Brauna.Michnuv_letohradek.jpg

Od roku 1729 patřila vila hraběti Karlu Josefu Desfoursovi, po roce 1826 tu byla zahradní restaurace Amerika, od roku 1843 je zahrada i s objektem majetkem města.

Vilu využívalo také dívčí gymnázium Minerva, sídlil zde i chudinský ústav. V okolí vily nechalo město nastavět drobné domky, odkud byl kontrolován obchod s dobytkem. Dobytčí trhy se odtud v roce 1880 přenesly ke Slepé bráně, na dnešní náměstí I.P.Pavlova. Zahrada postupně zanikala už před rokem 1900 výstavbou lékařských fakult. V té době byla vila Amerika márem zbořena, v roce 1908 naopak opravena, krátce tu sídlilo muzeum školních pomůcek.

Ve 30. letech minulého století získal vilu Spolek pro postavení pomníku Antonína Dvořáka v Praze, později Společnost Antonína Dvořáka, která zde vybudovala jeho muzeum. Expozice se zabývá životními osudy A. Dvořáka, nabízí korespondenci, fotografie, portrét Mistrův od Maxe Švabinského, psací stůl, klavír, violu, brýle i notový materiál Slovanských tanců či Symfonie č. 9 e moll Z nového světa. Muzeum Antonína Dvořáka ve vila umožňuje vědecká bádání, probíhá zde i činnost koncertní.

Letohrádek je od ulice oddělen kovanou mříží, za kterou jsou na vyvýšené zahradě umístěné dvě sochy hrdinů antických bájí (vpravo patrně Herkules). Obě jsou datovány do období kolem roku 1750. Prostor je na každé straně zakončen dvěma vstupními pavilony.

Za letohrádkem jsou instalovány další sochy a dvě barokní vázy zdobené postavičkami andílků - putti, dvě sousoší antických bohů, nejspíš Bakchus a Demeter, vpravo snad Apollón a Artemis. Obě sousoší jsou datována do doby kolem roku 1730. Zahradu uzavírá busta Imperátora z doby kolem roku 1700.

Z knih: Antonín Ederer - Ulice a uličky Nového Města Pražského a Vyšehradu (Praha, 2007)
Pavel Augusta - Kniha o Praze 2 (Praha, 2002)

MUZEUM ANTONÍNA DVOŘÁKA

 

>>NAJÍT V INFOMAPĚ PRAHY 2

Google Street View

 


Zvětšit mapu

 

 

Zveřejněno: 03.10.2012 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout