Král krysa znovu na scéně

Po osmadvaceti letech se na jeviště Divadla na Vinohradech vrací Hubačova dramatizace slavného románu Jamese Clavella Král krysa. Pamětníci a příznivci vinohradské scény si možná ještě pamatují velmi úspěšnou inscenaci režiséra Jiřího Dalíka z roku 1974 – vzhledem k tehdejší společenské situaci nabízel příběh odehrávající se za druhé světové války v zajateckém táboře v Tichomoří divákům různé jinotaje a skryté významy a hra o mužném přátelství, odvaze, naději a lidskosti v drsných podmínkách se stala diváckým hitem.
Autor románu skutečně válkou prošel, bojoval na straně spojenců proti Japoncům v malajských džunglích, upadl do zajetí a zbytek války strávil v zajateckých táborech na Jávě a v nechvalně známé věznici Čangi v Singapuru. Román Král krysa, který byl Clavellovou prvotinou a poprvé vyšel v roce 1962, psal autor podle svých vlastních slov proto, aby se zbavil tísnivých vzpomínek. Sám sebe vtělil do románové postavy poručíka Marlowa, mladého důstojníka z dobré anglické rodiny, který se v táboře spřátelí s poručíkem Kingem, řečeným Král. Král je odvážný muž se silnou vůlí, ale zároveň i pragmatický kořistník bez iluzí, využívající brutální podmínky tábora k vlastnímu obohacení. Zvláštní přátelství oba tak odlišné muže promění a každého svým způsobem obohatí.
V původní inscenaci z roku 1974 hrál Krále Petr Haničinec a Marlowa Radoslav Brzobohatý, s nimi se na jevišti objevila celá plejáda výborných herců. V nové inscenaci režiséra Jana Nováka ztvárnil Krále Svatopluk Skopal, Marlowa Jan Šťastný, představitele táborové policie Graye Martin Zahálka. Jaroslav Satoranský a Jiří Plachý se objevili v obou inscenacích, ovšem v různých rolích.
Také pro autora dramatizace Jiřího Hubače znamenala dramatizace románu Král krysa první vstup na divadelní jeviště.

Text: Zuzana Paulusová, foto: Petr Koubek

Zveřejněno: 22.05.2002 – support@publix.cz
Vytisknout