Kouzlo loutek sochaře Vojtěcha Suchardy

Až do konce ledna je v Muzeu hlavního města (Na Poříčí 52) k vidění výstava sochaře Vojtěcha Suchardy nazvaná Kouzlo loutek. Navštívit ji můžete denně od 9:00 do 18:00 s výjimkou pondělí.

Expozice loutek je otevřena při příležitosti 120. výročí narození Vojtěcha Suchardy, jehož osobnost a dílo zde představují četné plastiky, fotografie a dokumenty. Těžištěm výstavy však jsou jeho loutkářské práce.

V roce 1920 se Vojtěch Sucharda stal spoluzakladatelem a prvním principálem divadla Říše loutek, které se díky svému kvalitnímu souboru a repertoáru brzy stalo jedním z nejlepších svého druhu na světě. Vyrobil pro ně loutky a podílel se na konstrukci scény, zatímco jeho manželka, malířka Anna Suchardová - Brichová, navrhovala dekorace a kostýmy a věnovala se dramaturgii divadla.

Na výstavě v Muzeu hl. m. Prahy jsou také formou fotografií prezentovány Suchardovy významné sochařské práce – jako např. výzdoba chrámu sv. Víta. Za pozornost stojí i jeho modely soch apoštolů ze Staroměstského orloje.

Sochař, řezbář, restaurátor a loutkář Vojtěch Sucharda (1884 – 1968) pracoval se svým bratrem Stanislavem na pomníku Františka Palackého, na výzdobě Nové radnice či Hlavního nádraží (tehdy nádraží Františka Josefa I.). Spolupracoval i s mnoha vynikajícími architekty, mj. s Kamilem Hilbertem, Janem Kotěrou či Josefem Gočárem. V Praze se s jeho dílem můžeme setkat např. i v primátorské síni na Staroměstské radnici, v kapucínském klášteře na Hradčanech či v paláci Koruna na Václavském náměstí.

muzeum_prahy1.jpg

Text: red, foto: Muzeum hl. m. Prahy