KUBISTICKÉ DOMY POD VYŠEHRADEM

Kubismus patřil ve své době k nejavantgardnějším, zároveň však širokým publikem velmi zpochybňovaným uměleckým směrům. Dnes se vášně uklidnily a kubistická díla obdivují tisíce návštěvníků v nejrenomovanějších galeriích. Skutečně českou specialitou je proniknutí kubistických ideí z výtvarného umění i do architektury. Čistě kubisticky ztvárněné domy totiž nenajdeme nikde jinde na světě. kubisticke_domy.jpg

Nejznámější kubistickou budovou v Praze je určitě Gočárův dům U Černé Matky boží, postavený roku 1912 na nároží Celetné ulice. Pravé kubistické skvosty však nalezneme i ve vyšehradském podhradí.

V letech 1912–1913 postavil významný architekt Josef Chochol v kubistickém slohu trojvilu na Rašínově nábřeží čp. 71, 47 a 42-VI. Upoutá nás velmi výrazné kubistické ztvárnění průčelí, okna v hlubokých výklencích či nápadná plastická římsa.

Ve stejném duchu vybudoval Chochol i známou vilu čp. 49-VI v Libušině ulici. Oproti trojvile je členité průčelí klidnější a působí zcela harmonicky.

Skutečným skvostem kubistické architektury je činžovní dům čp. 98-VI na rohu Neklanovy a Přemyslovy ulice. Dům postavil stavitel František Hodek v letech 1913–1914. V činžovním domě nebylo místo na reprezentační prostory, které by umožnily rozvinutí kubistického přístupu, přesto však tu nacházíme mimořádné architektonické prvky, například vstupní chodbu s originálně kubisticky pojatou klenbou. Vysoká umělecká úroveň kubistického průčeli pak vedla vždy k obecně uznávanému předpokladu, že autorem domu je rovněž architekt Chochol, i když přímé písemné doklady pro to neexistují.

Žádný z milovníků našeho města by si neměl dát ujít příležitost poznat unikátní skvosty kubistické architektury, tak obdivuhodně se snoubící s tradicí a duchem podhradí starobylého Vyšehradu.

Z knihy: Pavel Augusta - Kniha o Praze 2 (Praha, 2002)

>>NAJÍT V INFOMAPĚ PRAHY 2

Google Street View

 


Zvětšit mapu

 

Zveřejněno: 03.10.2012 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout