Jan Palach žije v lidských srdcích stále

Hrdinský čin Jana Palacha si budeme připomínat neustále, aby jeho oběť nebyla marná. To vzkazují tvůrci projektu Opus 13, který byl představen veřejnosti 17. ledna 2015 v zasedacím sále vinohradské radnice. Součástí dlouhodobého projektu je i neobvyklá stříbrná medaile k Palachově poctě, ražená v symbolickém počtu 69 kusů. Vychází z Palachovy posmrtné masky a jejím autorem je nejúspěšnější český designér Otakar Dušek, jenž změnil svět české numismatiky.

K projektu patří i stejnojmenný film, jenž je svědectvím realizace tvorby pamětní medaile i okolností, které provázely Palachovo sebeupálení 16. ledna 1969 na Václavském náměstí. Skonal o tři dny později v Praze 2 v Legerově ulici v budově bývalého Borůvkova sanatoria, kde má nyní stejně jako umučený farář Josef Toufar pamětní desku. I Toufar právě zde vydechl naposled.

Kdybych jen tušil, že něco takového má v úmyslu, tak bych udělal všechno, abych mu to rozmluvil,“ říká v dokumentu Palachův bratr Jiří. Časosběrný snímek obsahuje i řadu dalších pozoruhodných svědectví a výpovědí o studentovi, jehož memento je vyryto na zadní straně pamětní mince: „Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na který právě stačí.“ Film o Palachovi a vzniku medaile byl v těchto dnech opatřen anglickými titulky.

Videodokument natočený k poctě Jana Palacha si můžete stáhnout na  https://www.youtube.com/watch?v=7kNPvRn1f1U

Palach medaile Palach medaile Palach medaile Palach medaile 
Text: kla, Foto: kav

Zveřejněno: 09.03.2015 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout