Fotosoutěž

Vážení čtenáři,
v minulém čísle jsme uveřejnili snímek sochy sv. Šebestiána, která se nachází ve Štulcově ulici v areálu Národní kulturní památky Vyšehrad. Jak nám napsal pan R. Maudr z Prahy 4…
„Vezmi rozum do hrsti a vzpomeň si, kde jsi viděl sochu sv. Šebestiána. Bydlím v ulici Na Topolce, jdu po ní, zahnu do ulice Mikuláše z Husi. Přijdu k Táborské bráně, ulice K Rotundě, kostel sv. Petra a Pavla a naproti na mne pohlíží socha sv. Šebestiána; tři šípy, chudák, má stále v sobě.“
Dárek za správnou odpověď redakce tentokrát zasílá Fr. Tůmovi z Vyšehradské ul., S. Černé z Podskalské ul. a Vl. Patočkovi z Korunní ul.

fotosoutěž_šebestián.jpg
Socha sv. Šebestiána
stojí ve Štulcově ulici v areálu NKP Vyšehrad

 

fotosoutěž.jpg
Víte, jak se nazývá tento objekt a jaké muzeum zde sídlí?

Na soutěžním snímku najdete portál jednoho z nejvýznamnějších objektů, nacházejících se na území městské části Praha 2. Jednopatrová stavba v ulici Ke Karlovu 20, vynikající barokní architektura, což při účasti Kiliána Ignáce Diezenhofera je jaksi samozřejmostí, byla dokončena těsně před rokem 1720. Zhruba o deset let později byla v zahradě instalována sochařská výzdoba z dílny dalšího mistra baroka, Matyáše Bernarda Brauna.

Ústřední prostor objektu tvoří velký sál. Jeho stěny a plochá klenba stropu jsou pokryty freskami, jejichž autorem je malíř, profesor geometrie a architekt Jan Ferdinand Schor, který vynikl nejen v malbě, ale i ve vědách matematických a technických.

Nesmíme též opomenout, že se zde, v někdejším zahradním domku, narodila velká česká herečka Růžena Nasková: od roku 1907 byla členkou činohry Národního divadla v Praze. O části svého dětství, které tu prožila, ostatně píše v knize svých životních a hereckých vzpomínek Jak šel život.

Od roku 1932 je v objektu umístěna muzejní expozice k poctě českého velikána, kterého bezvýhradně uctívá celý svět. Proto není výjimkou, spíše pravidlem, že muzeum navštěvují i zahraniční turisté. Mistr od roku 1877 žil a pracoval nedaleko – v Žitné ulici 14. Odpověď na soutěžní otázku Víte, jak se nazývá tento objekt a jaké muzeum zde sídlí? zasílejte na adresu ÚMČ Praha 2, redakce novin, nám. Míru 20, 120 39 Praha 2 nejpozději do 19. ledna 2005.

Text: Eva Hrubešová/van, foto: hru

 

 

Zveřejněno: 22.01.2005 – support@publix.cz
Vytisknout