Dýmka „šerločka“ pod Vyšehradem

Samá známá jména se první březnový čtvrtek sešla v Baru Bez obav, na Výtoni v Podskalí. Autoři knih literatury faktu totiž přišli pogratulovat dvěma svým kolegům – Miroslavu Kučerovi a Janu Stachovi, jejichž kniha Zločin dostal mat se právě objevila na knižních pultech. A možná se tu při tom zrodila i docela pěkná tradice – Petr Messany, jeden z členů výboru Kalfu, jak zkráceně říkají svému Klubu autorů literatury faktu, při té příležitosti totiž oznámil, že by tu chtěli pořádat Literární čtvrtky, což by zřejmě milovníci tohoto žánru víc než přivítali.

Ale vraťme se k onomu večeru. Karel Richter, předseda Kalfu, Roman Cílek, mnohonásobný nositel Ceny havrana, Viktorín Šulc i Markéra Zinnerová, autorka scénáře nedávno uvedeného krimi filmu Bolero, která nad kávou naznačila, že začíná pracovat na dalším díle, zkrátka všichni si ohromně pochvalovali místo, kde se rozhodli scházet. Dům s nevyřešenou záhadou... V roce 1951 totiž právě tady dopsal Konstantin Biebl svou sbírku básní Bez obav a ve stejném roce spáchal sebevraždu. Proč? Nikdo neví a „kalfáci“ si brousí zuby na to, že by tohle tajemství mohli rozluštit právě oni.

Knížce Zločin dostal mat napršela do vínku spousta gratulací a pochvalných slov, ale šampusovou sprchu nedostala. Prý by to byla nejen škoda, ale i tradice velí něco jiného. Ředitel nakladatelství Epocha, které knihu vydalo, Zdeněk Pobuda, na ni pomalu a pečlivě vyklepal popel z dýmky Sherlocka Holmese. Jestli „kalfáci“ vlastní tu pravou „šerločku“, nevím, ale tvářili se tajuplně, a tak jsem se raději neptala.

„Ve skutečnosti je práce detektiva obrovskou prózou a není nic nudnějšího než soudní spis,“ odpověděl pplk. Martin Kloubek na otázku, jestli skutečnost dostane při literárním zpracování na frak. „Pro nás je naše práce řemeslem, a tak mě velmi těší, že autoři, kteří případ literárně zpracovávají, v něm najdou i humor, napětí a cit.“ Spisovatelům při jejich tvorbě dělá odborného poradce a jak zdůraznil, velmi se mu mezi nimi líbí.

A jak je to s oněmi Literárními čtvrtky? „Kalfáci“ prý zatím nevědí, s jakou pravidelností se budou opakovat, ale zcela jistě se brzy dohodnou. „Určitě dáme všem našim příznivcům vědět,“ vzkazuje Petr Messany.    

„o knížku opatrně oklepneme šerločku,“ pravil zdeněk pobuda (na snímku vpravo) vedle stojícímu petrovi messanymu, když knihu „zločin dostal mat“ představoval v baru bez obav na výtoni; foto: mov
„O knížku opatrně oklepneme šerločku,“
pravil Zdeněk Pobuda (na snímku vpravo)
vedle stojícímu Petrovi Messanymu,
když knihu „Zločin dostal mat“ představoval
v Baru Bez obav na Výtoni   

 Foto: mov
   -daF-

 

 

 

Zveřejněno: 25.04.2005 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout