Den válečných veteránů na náměstí Míru

Náměstí Míru zaplavily 11. listopadu květy vlčího máku, které si zde symbolicky připnuly na klopy stovky lidí. Poprvé v historii se tu konala celodenní oslava Dne válečných veteránů, jehož symbolem je právě květ vlčího máku, rudého stejně jako krev padlých, kteří ve válečných konfliktech zemřeli při obraně vlasti. Akci uspořádala městská část Praha 2 ve spolupráci se Sdružením válečných veteránů ČR, Armádou ČR a Vojenským historickým ústavem.

„Městská část se zhostila premiérově úkolu, který není v našich metropolích obvyklý, ačkoliv má ve světovém měřítku dlouhou tradici. Oslavíme Den válečných veteránů tady na náměstí, mezi lidmi a já doufám, že se z toho stane tradice,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová při oficiálním zahájení po 14. hodině a poděkovala všem, kteří oslavy na náměstí Míru pomohli uspořádat. Program začal už dopoledne pro žáky základních škol Prahy 2. Ve vědomostní soutěži školáci prokazovali své znalosti zdravotnické problematiky, zodpovídali také například otázky z oblasti obrany státu, ale došlo i na morseovku a prohlídku vojenské výzbroje a výstroje. Žáci touto vědomostní soutěží završili projekt Branný den. Na prvním místě se umístila ZŠ Slovenská, na druhém místě ZŠ Jana Masaryka a třetí místo obsadila ZŠ Botičská.

Odpoledne se minutou ticha vzpomnělo na padlé veterány a byla přečtena jména více než dvaceti vojáků, kteří zahynuli v posledních letech v zahraničních misích české armády. Mezi přítomnými byli i váleční veteráni gen. Miloslav Masopust, který se zúčastnil bitvy u Sokolova, a Miromír Timkovič, jenž bojoval v Titově partyzánské armádě. Bylo rozdáno i pět ocenění za služby v zahraničních vojenských misích. Podívat se přišli také členové Klubu vojenské historie, jeden z nich dokonce v uniformě vojenského úředníka z doby Rakousko-Uherské monarchie.

V 16:25 se rozezněly kostelní zvony a v kostele sv. Ludmily sloužil Mons. Tomáš Holub bohoslužbu za vlast a mír. Za to, aby se vojenské džípy a pandury objevovaly před kostelem sv. Ludmily napříště jen při takovýchto příležitostech.

Text: kla, Foto: len, trc, vin

Zveřejněno: 11.11.2015 – veronika.simkova@praha2.cz