Další chytrá lampa je před budovou Úřadu městské části Praha 2 (vloženo video)

Městská část Praha 2 bude mít na svém území celkem šest multifunkčních lamp. Pět jich už stojí, další bude umístěna na Ostrčilově náměstí.

Pátá multifunkční lampa je nyní před vchodem do úřadu v Jugoslávské ulici. „První chytrou lampu jsme instalovali letos v lednu na Folimance a v Riegrových sadech. Nyní jich je pět, z toho tři umožňují připojit elektromobil nebo elektrokolo na nabití. Čtvrtá s tímto vybavením – a v součtu šestá chytrá lampa – bude instalována v Nuslích na Ostrčilově náměstí,“ vysvětluje místostarosta Jan Korseska. „Tyto lampy zvyšují v městské části bezpečnost, zavádějí možnost připojit se na internet ve veřejném prostoru a poskytují informace o životním prostředí,“ dodává místostarosta Korseska.

Stejná lampa jako na Folimance je v Riegrových sadech u dětského hřiště U Draka. Lampy, které lze využít také jako nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola, stojí na Karlově náměstí u Novoměstské radnice, na rohu Polské a Budečské ulice, a v Jugoslávské ulici. Poslední bude na Ostrčilově náměstí proti hotelu Union.

Lampy mají na spodní části stožáru informační panel, na kterém je umístěno SOS tlačítko s přímým napojením na linku 112 pro přivolání složek Integrovaného záchranného systému v případě nebezpečí nebo stavu nouze. Po jeho stisknutí přestane vrchlík lampy svítit modře a začne červeně blikat. Zneužití tlačítka je trestné. Dále jsou opatřeny senzory monitorujícími stav životního prostředí, například prašnost, venkovní teplotu či hluk. Lampy jsou vybaveny úsporným LED svítidlem a poskytují wi-fi připojení do okruhu 50 metrů.

Dobíjecí stanice PREpoint umožňují nabíjet elektromobily již od roku 2011 a v současnosti jich je k dispozici nejen v Praze už přes 60. Standardně pro nabíjení na stanicích PREpoint jsou uživatelé zvyklí používat na základě uzavřené smlouvy svoji dobíjecí kartu, čip nebo třeba Lítačku, aby zahájili nabíjení vozu. Toto nabíjení je nastaveno tak, že zákazník podepíše smlouvu a následně je mu účtován poplatek 10 Kč za měsíc za vedení účtu a za spotřebované kWh, které jsou zpoplatněny sazbou 2,50 Kč. 

Nově mají zákazníci také nabíjet také přes mobilní telefon. Nabíjení bez nutnosti použití dobíjecího čipu může PRE nabídnout zákazníkům pomocí webové aplikace ve spolupráci s ČSOB, která zajišťuje proces platební brány. Mimo to jsou nabíjecí stanice PREpoint zapojeny i do mezinárodního systému Hubject, a tím se dobíjecí stanice otevírají i tisícům elektromobilistů z celé Evropské unie.

Text: tom
Foto: len, vin
Zveřejněno: 25.09.2018 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout