Budujeme otevřenou společnost aneb Co musíme udělat sami pro sebe

Dnes jsem se přistihla v bojové náladě, konečně mám pocit, že za sebou cítím oporu skutečných lidí s tváří a nejenom fiktivní představy o tom, jak vy všichni se dychtivě zapojíte do něčeho, co reálně příliš nelze popsat, natož zaplatit. Takže co znamená a k čemu je dobrý proces komunitního plánování?

Nejjednodušší, co mě napadá, je, že může, ale nemusí, pootevřít dveře společnosti. A to ve smyslu, že nabízí zpět lidskou důstojnost v tom, že se mohu vyjádřit a podílet se na formulování věcí, které podle mě nejsou lidem dostupné, přestože je potřebují. Konkrétně si představuji:
Mladá pětadvacetiletá žena těsně před porodem v manželství, kde nechápe, co po ní manžel chce, cítí se být zrazena osudem, nemá spojence. Chodí na nákup, vaří, uklízí… A přijde si naprosto neužitečná...
Na druhé straně vidím mladou pětadvacetiletou ženu těsně před porodem v manželství, kde pečuje o domácnost, vypomáhá si v oblastech, které neovládá, se sousedkou. Má pocit, že docházka do poradny pro těhotné je největší zábava pod sluncem, protože zjistila, že její nálady jsou naprosto přirozené, mají je tam téměř všechny budoucí rodičky. Dokonce se včera bavila se známou o tom, jakou porodnici si vybrat, a dozvěděla se o možnostech porodu do vody. Taky už má průvodce prvním rokem života dítěte…

Cesta z jedné strany na druhou vede přes vzájemnou komunikaci a zbavení se myšlení a chování malého dítěte, které čeká, že dospělí si všimnou, že mu něco chybí, protože je to určitě vidět. Jako tečku k úvodu mi dovolte otřepanou frázi „Svět chce být klamán“.
V čem tedy práce pro otevřenou společnost spočívá? Najděte si svoji pracovní skupinu (viz níže), seberte odvahu a spojte se s námi, pokud jste schopni obětovat kus své invence a času a klást spoustu otázek, podněcovat, ujasňovat, uvádět do reality naše mylné představy… Každý z nás je součástí nějaké rodiny, byl bez práce nebo nemocný, potkal se s postižením, bezmocí a nespravedlností... A utvořil si názor na fungování/nefungování věcí – služeb a lidí.
Proces komunitního plánování nemění věci okamžitě, ale je šancí skupinově upozornit na něco, co je dobré, co je potřeba upravit, čeho se nedostává apod. A že se k této aktivitě přihlásila i radnice Prahy 2, pak věřte, že nám naslouchají, a toho je potřeba využít.

Kam se tedy můžete hlásit

V současnosti zakládáme pracovní skupiny pro následující cílové skupiny: *děti a mládež *osoby s mentálním, fyzickým, smyslovým a kombinovaným postižením *osoby duševně nemocné *osoby sociálně nepřizpůsobivé *senioři.
To, co nemusíte mít, jsou odborné znalosti, protože ty deformují lidský pohled na věc. Znáte to, za krásnou formulaci nejmenovaných se schová všechno, co ve skutečnosti může zapáchat.
Pokud jsme vás alespoň trochu navnadili, naštvali, vyprovokovali anebo znudili – ozvěte se nám a my vám řekneme víc, dáme vám průvodce procesem komunitního plánování sociálních služeb a uvaříme kávu nebo čaj...

Co po dvou letech mnohdy nesnadné práce v POKECu najdete
  • Informační poradenství: každé pondělí a středu od 8:30 do 15:30, v ostatní dny po (telefonické) dohodě. Omezení souvisí s tím, že nás není tolik a musíme vyrážet i do terénu ověřit to, co zprostředkováváme. Takže zbloudili-li jste, zastavte se.
  • Program integrace – nepříznivá sociální situace: zprostředkování ověřených informací a odborných služeb, individuální poradenská práce, terapie, skupinová práce.
  • Klub pro děti: každou středu od 15:30 do 17:00 pro děti 2. stupně základní školy, okrajově i nižší věk.
  • Letní táborový program pro děti: každý rok v červenci, desetidenní pobyt pro děti ve věku přibližně 8 – 16 let.
  • Roční výcvikový program pro studenty: výcviková komunita podle modelu SUR pro studenty ve věku 16 – 23 let (okrajově jinak) v oblasti psychosociálních dovedností.
  • Novinová kavárna: každé druhé pondělí v měsíci výběr z deníků Prahy a ČR s kávou za 5 korun v době mezi 8:30 a 15:30.
  • Klub pro zachování kultury v životě: poslední čtvrtek v měsíci a dostupné svátky se srazem v 15:00, program od společenských her přes křížovky až po návštěvu divad­la – podle stavu peněženky. Některé úžasné dámy si svá setkání vzaly za své a potkávají se u nás jednou za čtrnáct dnů ve čtvrtek ve tři – 7. 4. a 21. 4.
  • LETS: zájmové sdružení sousedů Prahy 2, kteří na základě kreditního systému poskytují sobě navzájem běžné lidské služby a pomoc. Obraťte se přímo na paní Evu.
  • Komunitní plánování sociálních služeb v Praze 2: zajišťování organizace projektu a procesu komunitního plánování sociálních služeb, zapojení zadavatele/Úřadu MČ Praha 2; poskytovatele/organizací poskytujících sociální služby; uživatele/lidí, veřejnosti. O tom jste již četli v úvodu.
  • Připravujeme: angličtina – konverzačně/společensky.

Za POKEC Markéta, Libor a Eva

POKEC – centrum komunitní práce Legerova 20, telefon: 224 261 683
Zveřejněno: 25.04.2005 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout