9. vycházka – Kde je donedávna nejvyšší pražský most?

Ve středu 10. května 2017 se uskutečnila devátá vycházka pátého ročníku cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná Kde je donedávna nejvyšší pražský most?

Cestou k tomuto mostu jsme se občas zastavili a porozhlédli se, jak vypadají fasády vinohradských domů. Zopakovali jsme si, co je to fronton, feston, rozeta, akant, voluta, pletenec, perlovec a další prvky, které ve vinohradských ulicích najdeme ve velkém počtu.  

V parku Folimanka jsme se věnovali v první řadě Nuselskému mostu. Řekli jsme si, jak se jmenoval před rokem 1989, odkud kam vede, že byl dokončen v roce 1973, že v něm jezdí metro (což jsme i pěkně slyšeli, když jsme stáli pod ním), jak probíhala statická zkouška mostu. Ačkoliv jeho prvenství, co se týče výšky mostů v Praze, před několika lety vzalo za své, stejně se nad údolím Botiče tyčí v majestátní výšce 42,5 metru. Jen pro zajímavost: nejvyšší most v Praze je teď Lochkovský most, který má výšku 65 metrů.

Pod Nuselským mostem jsme kromě debatního kopce objevili i několik soch – Basketbalistu, Gymnastku, Z vlastního rozhodnutí, Svlékání, Medvědí rodinu, Tři.

Vycházku jsme zakončili jako vždy losováním správně vyluštěných tajenek, rozdáním malých dárků a kvízem. Nejrychleji dnes odpověděl tým ze ZŠ Sázavská, a tak si pro svoji školu vybojoval další z deseti malých klíčků.

 

Zveřejněno: 22.05.2017
Vytisknout