(str. 6) Před 120 lety se narodila první česká sochařka

Dne 21. ledna uplynulo 120 let od narození první české sochařky Karly Vobišové-Žákové, mj. autorky sochy Elišky Krásnohorské na Karlově náměstí.

Po absolvování Sochařsko-kamenické školy v Hořicích v Podkrkonoší u profesora Quido Kociána přechází Karla Vobišová na Umělecko-průmyslovou školu do Prahy do ateliérů Josefa Drahoňovského, Bohumila Kafky a Stanislava Suchardy. Studuje v Mnichově a u profesora Antona Hanaka ve Vídni. V roce 1921 a 1924 přijíždí jako studentka k Mistru Emile Antoinu Bourdellovi do Paříže.

V roce 1928 byla jako první česká žena sochařka vyznamenána cenou Akademie věd a umění.

Z řady podobizen, které Karla Vobišová vytvořila, jmenujme alespoň bronzové poprsí spisovatelky, básnířky a libretistky Elišky Krásnohorské pro panteon Národního muzea, bustu Charloty Garrigue Masarykové pro Paříž provedenou v mramoru, pro Národní divadlo bronzovou podobiznu herečky Marie Laudové-Hořicové, pro Tyršův dům v Praze portrét Renaty Tyršové z růžového mramoru, pro Památník národního písemnictví na Strahově bronzovou podobiznu básníka Josefa Hory či mramorové poprsí Fráni Šrámka pro město Sobotka.

V roce 1931 po vítězství v soutěži sochařka vysekala z bílého rumunského mramoru pomník spisovatelky a básnířky Elišky Krásnohorské na Karlově náměstí. Její plastika „Réva“ z carrarského mramoru zdobí park Na Kampě. Mnohé její plastiky je možné spatřit také na Vyšehradském hřbitově.

Životním dílem akad. sochařky Karly Vobišové je náhrobek svatého Vojtěcha pro chrám svatého Víta na Pražském hradě – toto sousoší, které získalo v roce 1937 první cenu v soutěži obeslané našimi předními umělci, je připraveno k převedení do bronzu; pro dlouhodobě nepříznivé okolnosti k tomu však zatím nedošlo. Je to veliký dluh naší přední sochařce a také náš národ je o tento jedinečný monument ošizen.

Po celý život spolupracoval s Karlou Vobišovou její manžel a spolužák z Hořic Josef Žák, společně sekali sochy do kamene a dřeva.

Karel Žák, syn

Zveřejněno: 16.04.2007 – webadmin@praha2.cz