Zprávy z nemocnice: Novinky z dětské stomatologie VFN v Praze

Podobně jako jiné kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se i dětská stomatologie léta potýkala s tím, že měla pracoviště na dvou místech. Až letos v únoru se situace změnila. Lékaři už nemusejí pobíhat mezi Kateřinskou a Karlovým náměstím a rodiče s dětmi najdou veškerou péči v budově fakultní polikliniky.
Pýchou lékařů je i nové vybavení ordinací. „Zřídili jsme tu moderní ordinaci se dvěma špičkovými soupravami,“ vysvětluje spokojeně nad novotou vonícími „zubařskými křesly“ šéf dětského oddělení stomatologické kliniky doc. Jan Handzel, CSc. Hned vedle nově zařídili i učebnu, ve které studenti díky kamerovému systému sledují průběh komplikovanějších ošetření, a nechybí ani „pokojík“, kde mohou ošetřené děti po zákroku odpočívat.
„Co se týče zubů, je skupina předškolních dětí doslova ohrožena,“ říká doc. Handzel. „Jako by rodiče zapomněli, že se mají starat o zdraví svého dítěte. Představte si, že nám sem chodí týdně až deset dětí s tzv. časným dětským kazem, který zničí korunky už u tříletých dětí. Můj smutný rekord je dva a čtvrt roku staré dítě, kterému jsme museli vyndat třináct zoubků. S tím je spojen velmi důležitý úkol, který musíme zvládnout – vysvětlit rodičům, jak mají své děti od nejmladšího věku učit pečovat o zuby.“ Mimochodem, současný trend znovu vrací užívání fluoridových tablet, protože tento prvek považují stomatologové pro vývoj chrupu za velmi podstatný.
Ale vraťme se k vybavení ordinace. Doc. Handzel je nadšený z toho, že jedno z nových křesel je „dělené“. Znamená to, že v případě nenadálé komplikace stavu malého pacienta, třeba při ztrátě vědomí, může personál okamžitě odstranit všechny přístroje okolo, např. zubní vrtačku či asistenční stolek, a k dítěti přistoupit. Jak ale lékař upozorňuje, tím změny nekončí. „Chystáme se zavést tzv. sedace při vědomí,“ říká a dodává, že se tak pouze vrací praxe kdysi ve stomatologických ordinacích běžná. „Jedná se o ošetření, při kterém se používá známý rajský plyn, což zatím byla doména anesteziologů. Už máme přislíbený přístroj, který se používá k dávání narkózy na operačních sálech, a objednáváme směšovač plynů, který mísí rajský plyn s kyslíkem. Stomatolog, samozřejmě po tréninku, bude narkózu pacientům dávat sám. Jak říkám – je to staronová metoda, která určitě bude specialisty zajímat, ale kolegové ve vyspělých zemích Evropy ji používají běžně. My spolupracujeme s klinikami ve Švédsku, Finsku, v Dánsku – brzy například pojedeme do Amsterodamu, abychom se podívali na to, co jsme zatím mohli vidět jen na videozáznamu.“

Text a foto: daF

Zveřejněno: 22.03.2004 – support@publix.cz
Vytisknout