OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům.
Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány NEBUDOU. Taktéž NEBUDOU zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Správní řízen-parkování ve fialové zoně (Josef Hrdlička 15.6.2020 8:26)
  Na zahájení přestupkového správního řízení je od roku 2015 promlčecí doba 3 roky. To si jako mám schovávat parkovací lístky po celé tři roky? Není to absurdní? Nemělo by být na tento druh přestupku méně, měsíc? Kdo si pamatuje co kdy dělal minulý týden hodinu po hodině?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.6.2020 11:37)

   Dobrý den,

   délka promlčecí doby je daná zákonodárcem, s tím ve správním řízení nemůžeme nic dělat, navíc v případě běžných přestupků s pokutou do 100 000 Kč je nikoliv tříletá ale roční s tím, že její plynutí se přerušuje zpravidla oznámením zahájení o přestupku a nebo vydáním rozhodnutí, jímž je obviněný uznán vinným, v tomto případě pak odpovědnost zanikne nejpozději 3 roky od spáchání přestupku, tj. pokud správní orgán v roce od spáchání přestupku neučiní úkon rozhodný pro přerušení běhu promlčecí doby, odpovědnost za přestupek zanikne již po jednom roce od jeho spáchání. Povinnost schovávat si parkovací lístky tři roky z důvodu potenciálního správního řízení mi není známa.

   Ondřej Jícha
   Odbor správních agend

 • Otázka: Jak správně zaparkovat na fialové zóně? (Ivo Janáček 1.6.2020 19:52)
  Dobrý den, chystám se v současné době navštívit Prahu a řeším jak zaparkovat. Našel jsem si jaké jsou možnosti, ale při té příležitosti jsem narazil na lidi, kteří vše provedli správně a přesto dostali pokutu. Jak už jsem psal, nejsem z Prahy a tak se moc neorientuji. Pokud jsem vše správně nastudoval, měl bych tedy asi postupovat takto:

  Najdu volné místo k parkování na fialové zóně a jelikož je na ní zákaz zastavení, tak odjedu někam jinam, kde bude možné zastavit. Poté pěšky zajdu na místo, kde chci zaparkovat a zaplatím parkovací poplatek v automatu. Následně se vrátím k autu a zaparkuji na místě, kde jsem si zaplatil. Je to takto správně?

  Předpokládám, že v parkovacím automatu zadám čas od kdy zaparkuji, protože v praxi se může stát, že od místa, kde mohu dočasně zaparkovat auto a dojít pěšky na místo, kde chci zaparkovat to může být poměrně daleko. Další můj dotaz směřuje k tomu jak mám postupovat v případě, kdy se vrátím a nebude k dispozici žádné parkovací místo. Podotýkám, že pojedu sám a nebudu mít nikoho, kdo by mi mohl místo zablokovat než přeparkuji. Předem děkuji za jasnou odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 11.6.2020 11:42)
   Dobrý den,
   veškeré informace o parkování ve fialové zóně najdete zde https://www.parkujvklidu.cz/cs/smisene-parkovani/

   Praha 2 není zřizovatelem ani provozovatelem Zón placeného stání.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Doplnění k dotazu rezidentní parkování (Měchura 10.6.2020 9:37)
  Dobrý den, děkuji za odpověď. Mám ještě jeden dotaz je to i v případě že jsem uveden v technickém průkazu jako vlastník, který má trvalé bydliště na Praze 2 a ona bude uvedena v technickém průkazu jako provozovatel,ale nemá trvalé bydliště na Praze 2. Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 10.6.2020 10:02)
   Žádáte Vy, jste vlastník vozidla podle TP a máte trvalý pobyt.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Dotaz na rezidentní parkování (Měchura 10.6.2020 8:20)
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jsem vlastníkem vozidla, provozovatel je přítelkyně.Trvalé bydliště mám na Praze 2, mám nárok na rezidentní parkování,děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 10.6.2020 8:55)
   Dobrý den,

   nárok má ten, kdo je vlastníkem vozidla a má trvalý pobyt v městské části. Úplně vše o parkování najdete zde https://www.parkujvklidu.cz/cs/domovska-stranka/.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Střídání vozidel (Pavel 4.5.2020 13:18)
  Dobrý den,
  jsem rezident Prahy 2 a mám více automobilů, které parkuji v jiné nemovitosti mimo Prahu. Na Praze 2 mám vždy jedno vozidlo, kterým dojíždím do práce, kvůli povaze práce musím svá vozidla střídat. Jakým způsobem mohu toto řešit, když mám zaplaceno celoroční parkování pouze pro jedno vozidlo a nikdy jich v Praze 2 více neparkuji? Platit více parkovacích stání je nesmysl. Je možné zřídit parkování na osobu? To, že v jeden okamžik neparkuje více mých vozidel v zóně zjistíte jednoduše pomocí monitorovacích vozů s kamerami. Jakým způsobem mám toto řešit, aby mě zóny neomezovaly? Chodit měnit parkovací kartu na různé SPZ 2-3x týdně na magistrát není řešení. Ocenil bych např. možnost změny SPZ elektronickým způsobem někde na webu po registraci.

  Děkuji za odpověď.

  Pavel Z.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 5.5.2020 15:47)

   Dobrý den,

   parkovací oprávnění se vydávají na SPZ, proto, máte-li více vozidel, musíte mít pro každou SPZ zvlášť parkovací oprávnění.

   Jedinou možností pro Vás, pakliže vozy střídáte, je pořízení si tzv. přenosného parkovacího oprávnění. Na toto máte nárok, jestliže vlastníte v Praze 2 nemovitost nebo zde máte sídlo/pobočku své firmy/podnikání (OSVČ). Toto přenosné parkovací oprávnění se vydává bez SPZ, přes přístup na osobní stránky uživatele na internetu si následně zadáváte (měníte) SPZ dle potřeby. Cena je 30 000 Kč/rok. Viz metodika pro vydávání parkovacích oprávnění v Praze na webu parkujvklidu.cz.

   S pozdravem

   Mgr. Josef Tesař

   odbor dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: parkování v zóně behem nouzového stavu (Bláha 3.4.2020 9:12)
  Dobrý den, jak budou odškodněni majitelé parkovacích oprávnění na Praz e2, kde v době nouzového stavu můlže parkovat po jeho dobu kdokoli zdarma ?Odúčtuje se doba nozového stavu tj prodlouží se o stejnou dobu platná parkovací oprávnění? nebylo by přece logické aby někdo platil a někdo ne .
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 6.4.2020 8:21)

   Dobrý den,

   my doufáme, že něco takového, jak popisujete, bude, ale nejsme zřizovatel ani provozovatel ZPS, to jak to bude, o tom rozhodne zřizovatel - a tím je MHMP.

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: pokuty (jaromír vodička 13.1.2020 12:12)
  Dobrý den. Jak je možné, že dostane řidič za měsíc cca 4 pokuty za parkování na přechodu a nebo v zatáčce ale stále tam parkuje. Tak jak vidím, že Vás má na háku. Toto se děje na křižovatce Polská - Čerchovského. většinou je to bílá dodávka která parkuje tak že memůžete projet ani kočárkem.Jsem zvědavej jak to budete řešit.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.1.2020 14:35)

   Dobrý den, pane Vodičko, 

   městská část Praha 2, respektive Odbor správních agent Úřadu městské části Praha 2, je příslušný projednávat jen přestupky ze zón placeného stání, nikoliv parkování (stání/zastavení) na přechodu nebo jinde, kde je zakázáno zastavení nebo stání. Řešení na místě je v kompetenci Městské policie (stejně jako odtah vozidla, pokud jsou pro něj splněny zákonné podmínky), které jsme Vaši stížnost předali, správní řízení je pak v kompetenci Magistrátu hlavního města Prahy.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin

 • Otázka: Zastaveni vozidlem taxi na fialove zone (Jan T. 3.12.2019 9:38)
  Dobry den,

  omluvte, ze email bude mozna ponekud primy a razny, ale zajimalo by me, jak je mozne, ze nekdo pri vymysleni systemu placeneho stani nedomyslel vyjmuti vozidel taxi z tohoto systemu. Vzhledem k tomu, jak se vehementne resi ruseni taxi stanovist, tak by me zajimalo, kdyz cekam na zakaznika a nebo mu potrebuji zastavit na dane adrese, tak proste nesmim, protoze pokud me vyfoti auto z ELTODO,tak v tom jsem za 500. Kdyz to prezenu, tak bych na kazdem takovem miste musel zaplatit za vjezd do teto zony, a to pouze pro tento jeden ucel. Pisi to pro to, protoze z 90% je na mistech nalozeni ci vylozeni zakaznika fialova nebo oranzova zona a potencialni moznost zastavit. Soucasne kdyz zastavim ve druhe rade, tak jsou v Praze mista, kde budu blokovat provoz, viz napr. ulice Drtinova na Praze 5. Druha vec je, ze pokud budu cekat na zakazku,tak uz v podstate nemam kde zastavit. Kdyz me vyfoti automat a na fotce je fotka se svitilnou, nikoho to absolutne nezajima, soucasne mi kompetentni pracovnice rekla, ze nemame zadnou vyjimku a ze ji kazdou chvilku vola nejaky taxikar, ale v podstate ji to je jedno a zaplatit se musi tak jak tak. Tenhle system je, troufam si rici, dost brutalni a necitlivy, protoze si nedovedu predstavit, ze reknu zakaznikovi (treba o berlich), ze jej vyhodim o 100 metru dal, nebot tady proste nemuzu zastavit, aniz bych mel zaplacene parkovani. A nebo si ho teda zaplatim, ale tim se vratim k predesle vete, ze bych platit pomalu s kazdou jizdou a tim padem si nevydelal ani na suchy chleba. Prosim o informaci, jestli i nad timto nekdo vubec premysli a je sance, ze se to do budoucna zmeni, protoze tohle je vazne se spoustou dalsich narizeni v Praze jedna velka schizofrenie a akorat to neuveritelne vytaci bezne obyvatele a narusuje take plynulost dopravy. Dekuji Vam za odpoved, J. T.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 3.12.2019 10:31)
   Dobrý den,

   Váš dotaz jsme předali k přímému vyřízení na příslušný odbor Magistrátu hl. m. Prahy.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin

   Zde je odpověď z MHMP, ODO:

   Pro zvýhodňování stání vozidel TAXI oproti jiným dopravcům v zónách placeného stání neexistuje žádný právní důvod. Dlouhodobé stání resp. stání za účelem čekání n klienta tak lze řešit nejlépe prostřednictvím tzv. virtuálních parkovacích hodin, které vám umožní zaplatit parkovné ve všech typech zón. Současně hl. m. Praha připravuje úpravu maximálních cen pro TAXI.

   Pro potřeby nástupu a výstupu klienta resp. naložení a vyložení zavazadel se lze řídit zákonnými ustanoveními, které vám nejlépe vysvětlí pracovníci přestupkových oddělení, na které vám doporučujeme se obrátit.

   S pozdravem

   Ing. Miroslav Čadský

   vedoucí oddělení organizace dopravy


 • Otázka: Tolerance stání ve fialové zóně parkování (Jiří Dostal 20.11.2019 14:47)
  Dobrý den, dne 16.9.2019 jsem parkoval na P2, v ulici Kateřinská. Měl jsem zaplaceno parkování do 10:58. Bohužel jsem se zdržel o několik minut déle a má SPZ byla zaregistrována do systému jako nezaplacené stání. Pokutu jsem zaplatil. Nicméně můj dotaz zní jaká je možná tolerance stání, případně zastavení ve fialové zóně, bez toho aby byla vystavena pokuta. V minulosti bylo komunikováno 15 minut. Děkuji. J. Dostal
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 20.11.2019 15:57)
   Dobrý den, pane Dostale,

   zákon o silničním provozu o žádné toleranci v tomto směru rozhodně nehovoří. Když někdo vjede do fialové zóny, tak má povinnost mít zaplaceno na dobu, po kterou na místě vozidlo je. Jakýkoliv čas navíc je neoprávněné parkování ve fialové zóně, takže přestupek.

   hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: stížnost na stav parkování Praha 2 (Rösslerová Regina 22.10.2019 11:19)
  Dobrý den, obracím se na Vás se stížností ohledně parkování na Pze 2, které je opravdu tragické. V odpoledních a večerních hodinách v podstatě pro valnou většinu platících rezidentů nemožné. Vzhledem k tomu, že zde máme převážně smíšené zóny, mimo Moravské ul. která zůstala modrá, není opravdu šance zaparkovat. Situaci velmi zhoršují výkopové práce. Chápeme, že ty jsou potřeba, ale uvítali bychom, pokud by došlo k omezení možnosti parkování návštěvníky a tím usnadnění parkování rezidentům. Též by stálo za to, přehodnotit počet míst placeného stání, vrátit rezidentům aspoň jednu stranu ulice např. Kladské. Děkuji předem za odpověď.
  • Odpověď: (Veronika Šimková (Admin_P2) 23.10.2019 16:12)

   Dobrý den,
   v oblasti  Moravské od ulice Sázavská po ulici Francouzská je převaha modrých rezidentních zón nad návštěvnickými, navíc v modrých zónách je přeškrtnut symbol telefonu, takže se zde nedá parkovat přes virtuální hodiny a tyto slouží až do konce roku pouze rezidentům a fialové zóny jsou v této oblasti pro návštěvníky pouze přístupné až po zaplacení parkovacího oprávnění po dobu 24 hod.

   Problém je, že není vizuální kontrola (parkovací karty), jako byla dříve, ale městská část Praha 2 není zřizovatelem ani provozovatelem zón placeného stání.

   S pozdravem

   Josef Gál
   vedoucí odboru dopravy a územního rozvoje