OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům.
Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány NEBUDOU. Taktéž NEBUDOU zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Koloběžky a skútry (Emilie Gajdůšková 22.9.2020 19:59)
  Ještě by mě zajímalo, jak je posuzováno "odklizení" (ne poničení!)těchto prostředků z hlediska policie, pokud neúsporně a bezohledně parkují (jeden skútr dokáže zabrat dvě místa), ony totiž při jakékoliv manipulaci spustí hlasitý alarm.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 23.9.2020 8:05)

   Dobrý den,

   to je otázka pro Městskou policii (podléhá Magistrátu hl. m. Prahy) a Policii ČR. Městská část Praha 2 není zřizovatelem ani jedné z policií a tudíž ani jednu z policií neřídí.

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: sdílené dopravní prostředky (Emilie Gajdůšková 22.9.2020 12:07)
  Na rohu Riegrových sadů, Vozová-Chopinova soustavně parkují sdílené koloběžky, a skútry, a to tak "šikovně", že i jeden skútr zabere dvě místa pro dospělá auta, měla jsem pocit, že s P2 nebyla uspěšná dohoda o možnosti parkovat, můžete s tím něco dělat? Zbytečně ubírají parkovací místa platícím (postačí ti, co neplatí a aparkují, těch je také dost a nikdo s tím nic nedělá!).
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 22.9.2020 12:49)

   Dobrý den,

   nemáme žádné kompetence k tomu, jak Vámi popisovanou situaci řešit. Máte pravdu, městská část Praha 2 byla dohodnutá s majiteli koloběžek, že v Praze 2 nebudou do doby, než splní námi požadované podmínky (které však nikdy nesplnili), a to i přesto, že hl. m. Praha s majiteli koloběžek podepsala memorandum o sdílených koloběžkách. Problém je v tom, že nesplňují technické požadavky na výbavu jízdních kol, potahových vozidel a ručních vozíků (dle ustanovení § 57 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích - zákon o silničním provozu -, ve znění pozdějších předpisů), jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka. Takže jediný, kdo může zasáhnout jsou obě policie. Vzhledem k tomu, že odstavená koloběžka není v duchu zákona pevnou překážkou a dá se odstranit, museli by policisté chytit při jízdě provozovatele koloběžky. A ministerstvo dopravy neuvažuje o žádné legislativní úpravě provozu elektrických koloběžek, protože z jejich pohledu je dostatečně řešená.

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: rozhraní Prahy 2a 10 (Michaela Koubová 9.9.2020 10:59)
  Dobrý den, bydlím v ulici Rybalkova, která je na rozhraní Prahy 2 a 10. Dosud jsem kupovala parkování pro Prahu 2, nyní jsem ale byla odkázána na Prahu 10. Bydlím však na místě, kde je pro mě vesměs vždy bližší parkovat na zóně Prahy 2. Budu na nich moci parkovat nadále, když jsem nucena koupit si parkovací kartu pro zónu Prahy 10? Moc děkuji, MK
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 9.9.2020 11:09)

   Dobrý den,

   v Praze 2 budete moci s parkovacím oprávněním parkovat pouze v zónách označených dopravní značkou P2-10 v tzv. průnikových zónách.

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru

   dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: Parkování Ročně (Marianna 1.9.2020 13:25)
  Dobry den , chci se zeptat, kolik stojí ročně parkování na Praha 2, a co je potřeba k tomu mít ? Dekuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 1.9.2020 13:42)
   Dobrý den,

   ceny jsou různé, proto Vám dávám odkaz na ceník - neuvádíte žádné bližší údaje, takže nemohu odpovědět jednoznačně. Vše, co potřebujete, je popsáno podrobně zde.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: parkování služebního hybridního vozidla (Klára Wawreynová 29.7.2020 11:33)
  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda je stále možnost získat roční parkování služebního hybridního automobilu Toyota Auris - sídlo organizace je v Českých Budějovicích za 100 Kč. Již jsme tuto možnost využili a to v době mezi 31.10.2018 - 31.10.2019. Jedná se nám o parkování v městské části Praha 2. Pokud tato možnost stále je, co je potřeba pro další získání udělat? Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 3.8.2020 13:23)
   Dobrý den, paní Wawrenyová,

   kontaktujte prosím přímo výdejnu telefonicky 236 044 266 nebo 236 044 371 (nebo prostřednictvím e-mailu zps@praha2.cz), k odpovědi potřebují pracovníci více informací.

   Hezký den,
   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Parkovani - provozovatel vozidla (Hynek Hrabik 8.7.2020 15:27)
  Dobry den, stehuji se do Prahy 2 nicmene nejsem vlastnikem vozidla. Vlastnikem je muj zamestnavatel. Staci k vydani povoleni pro parkovani v modre zone dolozit dohodu o provedeni prace nebo je nutne mit se zamestnavatelem uzavrenou pracovni smlouvu?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 8.7.2020 15:42)

   Dobrý den,

   žadatel má vozidlo svěřeno k soukromému užívání zaměstnavatelem: předkládá ORV a vyplněný formulář "Potvrzení o příjmu ze závislé činnosti dle § 6 odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu, ve znění pozdějších předpisů" (viz příloha) podepsaný mzdovou účtárnou a statutárním zástupcem společnosti, případně osobou pověřenou k zastupování statutárního zástupce (pověření plnou mocí, nebo podnikovou směrnicí). V bodě 4) tohoto formuláře je mzdovou účtárnou zaměstnavatele potvrzeno, že bylo zaměstnanci připočítáno k základu daně z příjmu 1 % z pořizovací ceny vozidla. Pokud žadateli nebylo dosud svěřeno vozidlo zaměstnavatelem do soukromého užívání, v bodě 4) tohoto formuláře se uvede prohlášení, že 1 % z pořizovací ceny vozidla bude zaměstnanci připočítáno k základu daně z příjmů v prvním měsíci po vystavení parkovacího oprávnění/karty. Pokud nelze zaměstnavatele či vozidlo dohledat v registru, předkládá výpis zaměstnavatele z registru ne starší než 6 měsíců a TP (pokud vozidlo je pořízeno na leasing/úvěr, kopii TP).

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru

   dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: Správní řízen-parkování ve fialové zoně (Josef Hrdlička 15.6.2020 8:26)
  Na zahájení přestupkového správního řízení je od roku 2015 promlčecí doba 3 roky. To si jako mám schovávat parkovací lístky po celé tři roky? Není to absurdní? Nemělo by být na tento druh přestupku méně, měsíc? Kdo si pamatuje co kdy dělal minulý týden hodinu po hodině?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.6.2020 11:37)

   Dobrý den,

   délka promlčecí doby je daná zákonodárcem, s tím ve správním řízení nemůžeme nic dělat, navíc v případě běžných přestupků s pokutou do 100 000 Kč je nikoliv tříletá ale roční s tím, že její plynutí se přerušuje zpravidla oznámením zahájení o přestupku a nebo vydáním rozhodnutí, jímž je obviněný uznán vinným, v tomto případě pak odpovědnost zanikne nejpozději 3 roky od spáchání přestupku, tj. pokud správní orgán v roce od spáchání přestupku neučiní úkon rozhodný pro přerušení běhu promlčecí doby, odpovědnost za přestupek zanikne již po jednom roce od jeho spáchání. Povinnost schovávat si parkovací lístky tři roky z důvodu potenciálního správního řízení mi není známa.

   Ondřej Jícha
   Odbor správních agend

 • Otázka: Jak správně zaparkovat na fialové zóně? (Ivo Janáček 1.6.2020 19:52)
  Dobrý den, chystám se v současné době navštívit Prahu a řeším jak zaparkovat. Našel jsem si jaké jsou možnosti, ale při té příležitosti jsem narazil na lidi, kteří vše provedli správně a přesto dostali pokutu. Jak už jsem psal, nejsem z Prahy a tak se moc neorientuji. Pokud jsem vše správně nastudoval, měl bych tedy asi postupovat takto:

  Najdu volné místo k parkování na fialové zóně a jelikož je na ní zákaz zastavení, tak odjedu někam jinam, kde bude možné zastavit. Poté pěšky zajdu na místo, kde chci zaparkovat a zaplatím parkovací poplatek v automatu. Následně se vrátím k autu a zaparkuji na místě, kde jsem si zaplatil. Je to takto správně?

  Předpokládám, že v parkovacím automatu zadám čas od kdy zaparkuji, protože v praxi se může stát, že od místa, kde mohu dočasně zaparkovat auto a dojít pěšky na místo, kde chci zaparkovat to může být poměrně daleko. Další můj dotaz směřuje k tomu jak mám postupovat v případě, kdy se vrátím a nebude k dispozici žádné parkovací místo. Podotýkám, že pojedu sám a nebudu mít nikoho, kdo by mi mohl místo zablokovat než přeparkuji. Předem děkuji za jasnou odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 11.6.2020 11:42)
   Dobrý den,
   veškeré informace o parkování ve fialové zóně najdete zde https://www.parkujvklidu.cz/cs/smisene-parkovani/

   Praha 2 není zřizovatelem ani provozovatelem Zón placeného stání.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Doplnění k dotazu rezidentní parkování (Měchura 10.6.2020 9:37)
  Dobrý den, děkuji za odpověď. Mám ještě jeden dotaz je to i v případě že jsem uveden v technickém průkazu jako vlastník, který má trvalé bydliště na Praze 2 a ona bude uvedena v technickém průkazu jako provozovatel,ale nemá trvalé bydliště na Praze 2. Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 10.6.2020 10:02)
   Žádáte Vy, jste vlastník vozidla podle TP a máte trvalý pobyt.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Dotaz na rezidentní parkování (Měchura 10.6.2020 8:20)
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jsem vlastníkem vozidla, provozovatel je přítelkyně.Trvalé bydliště mám na Praze 2, mám nárok na rezidentní parkování,děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 10.6.2020 8:55)
   Dobrý den,

   nárok má ten, kdo je vlastníkem vozidla a má trvalý pobyt v městské části. Úplně vše o parkování najdete zde https://www.parkujvklidu.cz/cs/domovska-stranka/.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin