OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům.
Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány NEBUDOU. Taktéž NEBUDOU zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: přeplněné kontejnery (Novotný 8.1.2021 17:09)
  Dobrý den,
  mohli byste zaurgovat firmu, která vyprazdňuje podzemní kontejnery na tříděný odpad, aby jezdila častěji? Kontejnery naproti domu Lublaňská 9 jsou neustále přeplněné, odpad se válí všude okolo - zejména plasty a papír. Je logické, že v době koronaviru je velké množství lidí doma a odpadu je více. Svozové firmě je to ale zřejmě jedno.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 11.1.2021 13:25)

   Vážený pane Novotný,

   na toto téma se snažíme vzdělávat občany, protože ve většině případů kontejnery nejsou přeplněné, ale špatně se do nich odpad vkládá (http://www.praha2.cz/Kam-s-nim-Ano-rec-je-o-odpadu-2.html). Doufáme, že občané budou velikost odpadu přizpůsobovat velikostem vhozových otvorů a odpad vkládat tak, aby zapadl do kontejneru. Svoz odpadu nelegálně umisťovaného okolo kontejnerů - černé skládky - odváží svozová společnost dvakrát denně. Stanoviště při běžných kontrolách monitorují pracovníci odboru životního prostředí.
   Tématu se budou věnovat i Noviny Prahy 2.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin

 • Otázka: poškozená rozvodná skříň na Bělehradské (Petr Štádler 24.11.2020 22:16)
  Dobrý den,

  na naší platformě Nuselské přešlapy, věnované řešení problémů ve veřejném prostoru v naší čtvrti a jejím nejbližším okolí, byla již podruhé nahlášena povalená rozvodná skříň na chodníku v horní části Bělehradské ulice (viz foto). Mohu se dotázat, zda a příp. kdy je v této věci zamýšlena náprava? Předem díky za odpověď. S pozdravem

  Petr Štádler, Probuďme Nusle, z.s.

   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 25.11.2020 17:11)

   Vážený pane Štádlere,

   o poškozeném rozvaděči jsme informovali PRE, a. s. již 19. 11., dnes jsme informaci s fotodokumentací a žádostí o opravu zaslali spol. THMP.

   Věříme, že k nápravě dojde co nejdříve.

   Bc. Dana Havránková

   referentka

   ÚMČ Praha 2 – odbor životního prostředí,
 • Otázka: posprejovaná zeď hradeb na Ostrčilově náměstí (Petr Štádler 24.11.2020 22:19)
  Dobrý den,

  na naší platformě Nuselské přešlapy, věnované řešení problémů ve veřejném prostoru v naší čtvrti a jejím nejbližším okolí, byla opakovaně nahlášena posprejovaná zeď hradeb u Ostrčilova náměstí (viz foto). Mohu se dotázat, zda a příp. kdy je v této věci zamýšlena náprava? Předem díky za odpověď. S pozdravem

  Petr Štádler, Probuďme Nusle, z.s.

   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 25.11.2020 16:58)
   Dobrý den,

   hradby na Ostrčilově náměstí jsou v majetku Hl. m. Prahy, v případě zjištěných závad či graffiti se proto prosím obracejte na  jejich správce, společnost Urbia, s. r. o., Králodvorská 16, P.O. BOX 656, 111 21 Praha 1
   www.urbia.cz

   S pozdravem

   Ing. Simona Műllerová

   vedoucí odboru životního prostředí

 • Otázka: kontejner na kovové odpady, Jana Masaryka 7 (Martina Paukertová 6.10.2020 11:50)
  Vážená paní Hrachová,

  píši v reakci na Vaši odpověď z 21.8. a chtěla bych se zeptat na koho se mám dále obrátit, jelikož vaší žádosti pravděpodobně vyhověno nebylo a kontejner na kovové odpady na stanovišti Jana Masaryka 7 nestojí.

  Děkuji a zdravím

  Martina Paukertová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.10.2020 11:32)
   Odpověď:
   Vážená paní Paukertová,

   nádoba na kovy bude umístěna na stanoviště Jana Masaryka 7 od 1. 11. 2020. Magistrát schválil žádost s realizací od tohoto data.

   Dana Hrachová
   pověřená vedením odd. ochrany ŽP

 • Otázka: Pítka pro zvířata Riegrovy sady a další parky (Renata Ládyová 2.9.2020 18:40)
  Vážený pane Štěpánku,
  prosím Vás o podrobné vysvětlení, proč nemůže MČ Praha 2 nainstalovat do parků pítka pro zvířata? O kazivosti vody: zvířata se velmi rychle naučí místo, kde mají vodu a také ji rychle vypijí, takže o kazivost se nemusíme bát. Vysvětlení o kalužích (či dírách v asfaltu) je hezká věc, ano někdy prší a zvířata vodu mají, ale velice často neprší a vodu nemají žádnou, především v parných létech je to problém. Předpokládám, že zastupitelé MČ pijí také vodu každý den, ne pouze při deštích. Chodím denně s 2l lahví vody do RS a dávám ji tam ptákům do misky, která je zavěšena. Pokud dám misku i na zem pro veverky, ježky apod., tak tu misku velmi rychle někdo zlikviduje (a zvířata to nejsou). Takže už ji tam nedávám. Ano, dělám to dobrovolně, ale bohužel jsem jen jeden člověk, někdy jsem pryč či nemocná a velmi mě mrzí myslet na zvířata, která tam tu vodu nemají. Nebylo by možné, aby zastupitelé MČ P2 ukázali, že lidé nemyslí jen sami na sebe, na vlastní konzum a blaho a udělají jednou něco pro zvířata? Pokud může MČ P3, tak to evidentně možné je.
  Děkuji.
  S pozdravem
  Renata Ládyová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 14.9.2020 17:25)

   Vážená paní Ládyová,

   velice si vážíme Vašeho zájmu o park Riegrovy sady a děkujeme Vám za dobrovolnou občanskou iniciativu. S potěšením Vám mohu oznámit, že v projektu na revitalizaci další etapy parku Riegrovy sady nad ulicí Vozová je zahrnuta obnova ptačího pítka pod Mlíkárnou a zprovoznění historické pumpy, které jistě ještě vylepší aktuální situaci.

   S pozdravem

   Ing. Michal Štěpánek

   vedoucí oddělení správy zeleně

 • Otázka: kontejner na kovové odpady (Martina Paukertová 17.8.2020 10:49)
  Dobré dopoledne,

  chtěla bych se zeptat, jestli by bylo možné umístit kontejner na kovový odpad na roh Londýnské a Jana Masaryka.

  Děkuji a zdravím

  Martina Paukertová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 21.8.2020 10:20)

   Vážená paní  Paukertová,

   požádáme Magistrát hl. m. Prahy o umístění nádoby na kovy na stanoviště tříděného odpadu v ul. Jana Masaryka 7. Pokud naší žádosti bude vyhověno, mohla by být realizace od 1. 10. 2020.

   S pozdravem

   Dana Hrachová

   pověřená vedením odd. ochrany ŽP

 • Otázka: park - pítka (Libuše Dočekalová 22.7.2020 10:47)
  Posílám ještě dodatek k diskusi o vodních prvcích pro zvířata v parcích v letních vedrech. Odpovědí mi bylo vysvětlení, že voda v bazénku je chemicky upravená... Můj dotaz v diskusi není jediný, smysluplnější a logičtější je reakce Prahy 3, která nainstalovala v parcích 16 pítek pro ptáky a ježky. Viz: https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/649316/osvezeni-pro-ptaky-a-jezky-praha-3-nainstalovala-v-parcich-16-novych-pitek.html
  L. Dočekalová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 24.7.2020 13:31)

   Vážená paní Dočekalová,

   děkujeme za Váš zájem a k dotazu uvádíme následující. Zvířata si umí zdroj vody v přírodě najít sama a v případě ptáků nelze opomíjet jejich schopnost létání, která jim možnosti napojení výrazně rozšiřuje. Stejně jako v Praze 3 se i na území městské části Praha 2 sem tam objeví v chodníku či komunikaci propad asfaltu, ve kterém se po dešti drží voda a může být označen jako pítko pro zvířata. Také v našich parcích se občas objeví miska s vodou, která je určena pro tyto účely a této občanské iniciativě se meze nekladou. Dešťová voda je bezpochyby pro zvířata lepší nežli voda z vodních prvků, která se za teplého počasí rychleji kazí, a proto musí být chemicky ošetřena. Vodní prvky byly v parcích budovány primárně pro okrasnou funkci a ke zpříjemnění prostředí pro jejich návštěvníky a bez chemické úpravy by tato funkce nebyla udržitelná.

   S pozdravem

   Ing. Michal Štěpánek

   vedoucí oddělení správy zeleně

 • Otázka: kaskádová fontána v parku Folimanka (Jiří Hunyady 18.7.2020 22:53)
  Dobrý den, dle Vašeho minulého příspěvku není dovolen vstup osob ani psů do kaskádové fontány se sochami u dětského hřiště v parku Folimanka z důvodu, že voda je chemicky ošetřena.

  Bylo by možné umístit v blízkosti fontány ceduli právě s tímto varováním?? I přesto, že je zde nyní nové mlhoviště, děti i psi si v kaskádové fontáně stále hrají a jde tedy o riziko na jejich zdraví. Rodiče o tomto riziku bohužel nemohou vědět.

  Myslím že nestačí pouze cedule se zákazem vstupu, která je u druhé kruhové fontány, ale co by opravdu pomohlo je upozornění o chemickém ošetření vody, na které si opravdu každý dá pozor.

  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 20.7.2020 14:16)
   Dobrý den,

   děkujeme za Váš podnět, určitě značení zvýrazníme. Mlhoviště je zcela bezpečné, tam voda upravovaná není.

   Hezký den,

   petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Glyfosát v Praze 2: dělá Černochová z lidí hlupáky? (Dan Richter 10.7.2020 12:12)
  V létě 2020 opět zbělaly okraje trávníků a kolem stromů v ulicích se zelený porost proměnil v mrtvou bílou hmotu. Je pro ODS stále důležitější ekonomická výhodnost glyfosátu než zdraví lidí? Už dávno se ví, že glyfosát způsobuje podráždění dýchacích cest, může narušovat hormonální systém, dostává se do vody a půdy. Když se dostanou do kontaktu s glyfosátem v trávě psi, mají podrážděné tlapky a mohou dokonce i zvracet a mít krvavé průjmy (vyjádření chovatelů na sociálních sítích).

  Nejnovější odpověď Prahy 2 zní jako vždy: My za nic nemůžeme, to Technická správa komunikací (TSK), která má většinu chodníků a vozovek u nás na starosti. Přitom ve veřejném rejstříku je vidět, že TSK najala na údržbu chodníků společnost Komwag, kde má vlastnický podíl také Praha 2. Členkou představenstva je starostka Prahy 2 Jana Černochová, v dozorčí radě sedí místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí Václav Vondrášek.

  To už může Černochová rovnou použít Cyklon B, který pod názvem Uragan D2 stále vyrábí Draslovka v Kolíně nad Labem.

  P.S. Na oranžových vozech KOMWAG je nápis “čistě a ekologicky”

   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 16.7.2020 12:05)

   Dobrý den, pane Richtře,

   MČ Praha 2 se při správě svěřeného majetku již dlouhodobě snaží, aby používání herbicidů bylo stále více na ústupu. Postupně jej ve větší míře nahrazuje použití horké páry, což je po krátké době vizuálně téměř neodlišitelné od chemické likvidace. Nevýhodou však zůstává malá účinnost, nutnost opakování a s tím související ekonomická náročnost. Dle informace z Komwagu firma kritizovaný, byť nezakázaný výrobek Roundap, již několik let nepoužívá. Nasazení konkrétní metody likvidace plevele v ulicích nespravovaných MČ je čistě rozhodnutím pracovníků Komwagu, se kterým radnice Prahy 2 nemá co do činění. Zmíněný postřik v ulicích byl objednán TSK.

   Připomínám, že jak členka představenstva starostka Prahy 2 Jana Černochová, tak člen dozorčí rady místostarosta Václav Vondrášek nemají z titulu svých funkcí možnost jednat v rozporu s předpisy a zasahovat do přímého řízení společnost Komwag. Obsahem povinností obou zástupců je zejména rozhodování o podnikatelských záměrech v krátkodobém a střednědobém horizontu. Dále jde o kontrolu plnění právních povinností, kontrolu obsahu účetních dokladů a přezkum správnosti účetních výkazů. Své postavení ve společnosti vykonávají zcela dobrovolně a bezplatně, byť za to ručí celým svým majetkem. Takový přístup je ojedinělý a měl by být spíše oceněn. Zástupci MČ v těchto orgánech v žádném případě nemohou ovlivňovat, jakým způsobem bude společnost plnit služby objednané cizími subjekty a ani TSK hl. m. Prahy.


   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin

 • Otázka: Folimanka - kaskádová fontána (Petr Kadlec 13.7.2020 11:41)
  Dobrý den, zajímal by mne režim obnovené kaskádové fontány u dětského hřiště v parku Folimanka. Je do ní dovolen vstup dětí? Fontána svým provedením včetně soch přirozeně láká děti, aby se zde smočily jako v brouzdališti. K témuž láká i psy. Je vstup do fontány dovolený, byť "na vlastní nebezpečí"? Předem děkuji za vyjádření.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 14.7.2020 14:59)
   Dobrý den pane Kadleci,
    
   do obnovené kaskádové fontány není dovolen vstup osob ani psů (voda je chemicky ošetřena). K osvěžení by mohly děti využít nově vybudované mlžítko u dětského hřiště.
    
    
   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin