Zemřel významný český sochař a čestný občan Prahy 2 Olbram Zoubek

Olbram Zoubek byl autorem bezpočtu soch s velmi typickým rukopisem. A také to byl člověk s pevnými občanskými postoji. Mezi jeho nejpamátnější počiny patří posmrtná maska Jana Palacha (1969) a posmrtná maska Jana Zajíce (1970). V roce 1989 podepsal Několik vět a pak se účastnil listopadových událostí roku 1989 jako člen akčního výboru Svazu českých výtvarných umělců. V květnu roku 2002 byl na Petříně odhalen jeho Pomník obětem komunismu. Olbram Zoubek byl léta profesně spjat s Prahou 2, ateliér měl v Salmovské ulici. Čestným občanem Prahy 2 se stal v lednu 2013. Jedna ze soch Olbrama Zoubka je v této době k vidění na nádvoří Novoměstské radnice. „Velmi jsem si vážila Olbrama Zoubka jako člověka i jako umělce, každá návštěva u něj v ateliéru byla svátkem. Jeho odchod mne moc mrzí,“ sdělila starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Olbram Zoubek v ateliéru
Zveřejněno: 15.06.2017 – veronika.simkova@praha2.cz