Zemřel nezapomenutelný cyklista Jan Veselý

V pondělí 10. února 2003 zemřel ve věku nedožitých 80 let legendární český cyklista Jan Veselý. Šestadvacetinásobný mistr republiky jel devětkrát Závod míru, v roce 1949 ho dokonce vyhrál s rekordním náskokem 12 minut. Právě tento závod se mu však stal osudným: v roce 1957 pro bolesti zad vzdal, komunisté to označili za „zradu dělnické třídy", sebrali mu titul zasloužilého mistra sportu a na dva roky mu zakázali závodit. To ve věku 34 let prakticky znamenalo konec kariéry. Příběh Jana Veselého vylíčil O. Pavel ve své povídce „Když Ti to nejde". Jeho osudu se budeme podrobně věnovat v příštím čísle. J. Veselý bydlel poslední roky života v Polské ulici na Vinohradech. Na snímku (vlevo) se starostou M. Baschem při druhém ročníku cyklistické manifestace Praga - Praha 2001, která začala v Itálii a skončila na nádvoří Novoměstské radnice.

Text: len, foto: archiv redakce

Zveřejněno: 05.03.2003 – support@publix.cz