Zeď Otce vlasti

Na Karlově náměstí vyrostla o víkendu „zeď Otce vlasti“, kam mohou kolemjdoucí psát své životní cíle. Inspirovat k co nejambicióznějším plánům je má osobnost Karla IV. Za 700 dní totiž Česká republika oslaví 700 let od narození tohoto panovníka.

 Odhalení zdi proběhlo na neformálním setkání v neděli 15. června. Zúčastnila se ho a jako první se podepsala na zeď starostka MČ Praha 2 Jana Černochová. starostka Jana Černochová na neformálním setkání při odhalení "zdi Otce vlasti"; 15.6.; Foto: čtk

„S křídou v ruce jsem se vrátila do dětských let, kdy se mě co chvíli někdo ptal, čím chci být a co chci dokázat. Je důležité se i v dospělosti odtrhnout od každodenních úkolů a mít nějaký velký cíl. Novou část Prahy jako Karel IV. asi nezaložím, ale třeba jeho zcestovalost a znalost cizích jazyků je velmi inspirativní,“ říká starostka Jana Černochová. Do předepsaného řádku „Já chci dokázat“ dopsala „vrátit život do parku na Karlově náměstí“.

 Zeď Otce vlastiAž do poloviny července mohou lidé na Karlově náměstí popustit uzdu fantazii a napsat na interaktivní zeď Otce vlasti, čeho by chtěli v životě dosáhnout. Příkladem jim jde Karel IV., jehož některé zásluhy jsou v záhlaví zdi uvedeny. Zeď má i svou virtuální obdobu na Facebooku. „Chtěli bychom, aby hodnoty a činy Karla IV. inspirovaly občany České republiky k odvážným cílům. Každý má nějaký sen a prvním krokem k jeho uskutečnění může být to, že ho veřejně deklaruje. Nemusí to být zrovna nová katedrála, ale vyplatí se mířit vysoko,“ říká Ondřej Chrást ze spolku Otec vlasti Karel IV., který zeď nainstaloval.

 Instalace zdi zahájila odpočítávání 700 dní, které zbývají do 700. výročí narození jedné z nejvýznamnějších osobností českých dějin v květnu 2016. Zeď otce vlasti; foto: www.otecvlasti.euPřípravy národních oslav 700. výročí narození Karla IV. zahájila před měsícem Národní komise sdružující mimo jiné předsedy obou komor Parlamentu ČR, předseduZeď otce vlasti; foto: www.otecvlasti.eu vlády, zástupce Akademie věd ČR, rektora Univerzity Karlovy, církevní představitele a další přední osobnosti českého veřejného života. V rámci oslav proběhne řada celostátních a několik stovek menších akcí. Koordinátorem příprav je spolek Otec vlasti Karel IV., z. s.

 Spolek Otec vlasti Karel IV., z. s., vznikl, aby propagoval názory, postoje a myšlenky Karla IV. Založili a provozují ho zkušení odborníci. Otec vlasti Karel IV., z. s., spolu s partnery realizuje národní a koordinuje mezinárodní, regionální a doprovodné projekty spojené se 700. výročím narození Karla IV. Výročí má centrální koncepci a promyšlenou organizaci, která se inspiruje podobným projektem 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu realizovaným v letech 2011–2013. www.otecvlasti.eu

red

Zveřejněno: 16.06.2014 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout