Základní škola Jana Masaryka v Portugalsku

Už jsou to dva roky, kdy se naše škola zapojilado projektu Comenius a obdrželi jsme grant na bilaterální spolupráci. V průběhu těch dvou let naše škola spolupracovala se školou v portugalském městě Leiria, což je menší město na půl cesty mezi Lisabonem a Portem. Po loňskéZŠ J. Masaryka v Portugalsku návštěvě Portugalců v Praze přišla řada na nás a my jsme mohli v počtu dvaceti dětí a čtyř učitelek odletět na dvanáct dní do Portugalska.

Po příletu do Lisabonu jsme byli z dlouhé noci a cestování unaveni, ale probuzení do nádherného slunečného dne do nás vlilo novou energii a my jsme se mohli vydat objevovat krásy starobylého hlavního města Portugalska - Lisabonu. Památky historického centra nás naprosto okouzlily – uzoučké uličky lemované středověkými domy na nás velice zapůsobily a nám se zdálo, jako kdyby se tady zastavil čas před staletími. Lisabon je město plné pahorků, které spojuje množství lanovek, kabelových tramvají a výtahů, které se šplhají do lisabonských svahů. My jsme se svezli místní raritou, výtahem Elevador de Santa Justa, který spojuje dvě městská náměstí. Z vrchní stanice se nám naskytl nádherný výhled na lisabonský hrad a na přilehlou čtvrť Baixa.ZŠ J. Masaryka v Portugalsku Navštívili jsme také přístavní čtvrť Belém, která v minulosti sloužila jako místo, odkud vyjížděli na zaoceánské plavby všichni portugalští mořeplavci a námořníci. Z této doby se dochovaly kulturní památky zapsané dnes na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO – Belémská věž a klášter zasvěcený svatému Jeronýmovi Mosteiro dos Jerónimos.

Po krásném dni stráveném v Lisabonu jsme odcestovali autobusem do Leirie, místa našeho dvanáctidenního pobytu. Jedním z našich největších zážitků bylo určitě bydlení v Leirii, které jsme měli zajištěné  v místních a ještě stále funkčních kasárnách.

V průběhu ZŠ J. Masaryka v Portugalskupobytu jsme poznávali i místní kuchyni, která pro některé byla trochu exotická (některým dělaly problém mořští živočichové), ale převážně velmi chutná, pestrá a hlavně zdravá. Snažili jsme se ochutnat všechno.

Program byl připraven opravdu pečlivě. První dny v Leirii jsme strávili poznáváním města a jeho památek, středověkého hradu a partnerské základní školy. Dozvěděli jsme se hodně o historii, místní kultuře a také o školském systému a fungování škol v Portugalsku.

Jedním z bodů programu byla i návštěva muzea zemědělství 19. století, kde jsme se dozvěděli zajímavosti o dobovém hospodaření a životě na vesnici. Velmi na nás zapůsobilo první setkání s oceánem. Pro všechny to byl nezapomenutelný zážitek. I když byla voda ledová a foukal studený vítr, neodolali jsme a oddávali se vodním radovánkám. K Atlantskému oceánu jsme se pak podívali ještě několikrát. Věnovali jsme se tam různým hrám a pohybovým aktivitám, které pro nás naši portugalští partneři připravili.

Navštívili jsme i historická místa - dominikánský klášter Batalha,ZŠ J. Masaryka v Portugalsku muzeum pod širým nebem ve městě Óbidos, které je typické svými úzkými uličkami lemovanými bílými domky, rybářskou vesnici s nádhernou pláží Nazaré či maják v Sao Pedro de Moel. Podívali jsme se i do muzea pohybu s interaktivními exponáty, a dokonce jsme si zkusili i profesionální trénink v hodu oštěpem na jednom z mnohých leirijských stadionů.

Součástí našeho výjezdu byly i projektové aktivity (měření fyzických předpokladů, testy, dotazníky), na kterých jsme společně s portugalskými přáteli spolupracovali. Poslední den jsme strávili opět u oceánu, kde jsme se rozloučili kajakováním v ledových atlantských vodách.

Rozloučení bylo těžké, protože jsme s našimi portugalskými přáteli byli v kontaktu dva roky a v průběhu těchto dvou let mezi námi vznikla opravdová přátelství. Na památku jsme dostali trička, která jsme si nechali od všech i s věnováním podepsat. Kromě fotografií nám budou připomínat skvělé dnyplné úžasných zážitků, nových zkušeností a krásných přátelství. S našimi kamarády určitě zůstaneme i nadále v kontaktu přes sociální sítě.

Katarína Gálová, vedoucí zájezdu a žáci 2. stupně

Zveřejněno: 20.06.2014 – webadmin@praha2.cz