Vzpomínka na Aloise Rašína

Připomenout tragickou smrt spolutvůrce první republiky, ministra financí Aloise Rašína, přišla 18. 2. v odpoledních hodinách do Žitné ulice k domu č. 10 společně se současnými politiky a představiteli naší městské části také jeho vnučka - Jana Rašínová. S poslancem Jiřím Paynem položila kytici k domu, kde byl Rašín zastřelen. Poté se pietní akt přesunul na Novoměstskou radnici, kde vzpomínka pokračovala.
Alois Rašín byl jedním z hlavních představitelů předválečné radikální politiky. Vlastnoručně sepsal první zákon ČSR a provolání o samostatnosti českého státu. V únoru 1919 prosadil měnovou reformu tak, že se mu podařilo přesvědčit nejprve parlament, vládu a nakonec i prezidenta T. G. Masaryka o nutnosti radikálního řezu. Smyslem reformy bylo odpoutat měnu nového státu od rakousko-uherské měny, snížit množství bankovek v oběhu a podřídit emisní politiku nově vzniklé státní bance. Tímto Rašín zachránil měnu před hyperinflací, která v následujících měsících zasáhla hlavně Německo a Rakousko.
V poválečné Evropě se Rašín principiálně postavil proti socialistickým hospodářským experimentům. Byl neuvěřitelně skromný, pilný a houževnatý, proslul svými správnými politickými argumentacemi, založenými především na odborných znalostech. Proslul mj. také tím, že jako ministr chodil do sněmovny ve vyžehlených, ale přesto záplatovaných a šikovně vyspravených šatech a obuvi. Byl přesvědčen, že pravým politikem je ten, kdo ignoruje potlesk davu, a sám skutečně potlesk nevnímal.
V roce 1922, když se Rašín podruhé vyšvihl do ministerského křesla a odhodlal se k pokusu vytvořit z koruny tvrdou měnu, krytou zlatem, a následně začal zavádět sérii deflačních opatření, jeho práci 5. ledna 1923 ukončila tragedie. Před jeho pražským domem v Žitné ulici jej postřelil levicový anarchista Šoupal, na následky zranění zemřel 18. 2. 1923.
Důsledkem atentátu bylo urychlené schválení zákona na obranu republiky a tiskového zákona, které opakování podobných činů v dalších letech první republiky zabránily.

Oldřich Janeba

Zveřejněno: 13.03.2000 – support@publix.cz
Vytisknout