Výročí měsíce

- 3. 4. 1912 se v Praze narodila herečka Jiřina Štěpničková, interpretka klasických i moderních rolí. Do Městských divadel přišla již s bohatou divadelní minulostí (Osvobozené divadlo, Dada a Národní divadlo). Na vinohradské scéně, kde zpočátku hrála jako host od roku 1936, vytvořila řadu velkých tragických rolí. Uplatnila se i v postavách veseloherního repertoáru, zejména shakespearovského. Významnou roli v její umělecké dráze sehrál film. Zemřela v Praze 5. 9. 1985.
- V neděli 14. 4. oslaví oblíbená herečka Stella Zázvorková osmdesátiny. Na jevišti se etablovala jako představitelka svérázných lidových typů a patří rovněž k předním rozhlasovým komikům. Její filmografie je rozsáhlá – jmenujme např. Což takhle dát si špenát, Co je doma, to se počítá, Zítra to roztočíme, drahoušku. Účinkovala mj. v prvních českých TV seriálech (Bláhovi, Tři chlapi v chalupě) i v divácky oblíbených pohádkových seriálech 80. let (Arabela).
- Před 40 lety 16. 4. v Praze zemřel herec, režisér a pedagog Rudolf Deyl st. Herecky rostl v plzeňském divadle pod vedením V. Budila. Roku 1905 ho angažoval J. Kvapil do Národního divadla, kde setrval až do roku 1942 jako člen, později zde hostoval. Dlouhá léta působil jako profesor pražské konzervatoře a zastával funkci předsedy Ústřední jednoty českého herectva (1922 – 1934). Zároveň po celý život neúnavně propagoval dostihový sport, především Velkou pardubickou.
- 30. 4. si připomínáme 90. výročí úmrtí Františka Kmocha. Po absolutoriu učitelského ústavu v Praze (1869) působil jako učitel na Kolínsku a současně hrával jako houslista v místních kapelách. Roku 1871 založil vlastní soubor. Kmochova kapela se časem stala reprezentativním souborem české dechové hudby, jehož repertoár byl vzorem ostatním tělesům. František Kmoch složil více než 230 skladeb, z nichž většina je dodnes oblíbených.   
- 7. 3. oslavila 1. narozeniny Anonymní on line Drogová poradna SANANIM: zodpověděli zde více než 1400 dotazů; další informace na tel.: 84 82 58 17 nebo na www.drogovaporadna.cz.
- Vyvěšením tibetské vlajky si 10. 3. více než 120 radnic českých a moravských měst a obcí připomnělo tibetské povstání proti ČLR v roce 1959; radnice MČ Praha 2 byla jednou z nich.
- Postupná obnova Riegrových sadů pokračuje; MČ vypisuje výběrové řízení na firmu, která upraví do léta celý jihozápadní roh sadů u Italské ulice.
- Šek na 1,16 milionu korun dostala urologická klinika (VFN) od nadačního fondu Lucie, který získal peníze na benefičním koncertu v neděli 17. 3. ve Vinohradském divadle.
- Se souborem Harmonia Mozartiana Pragensis vystoupí holandský dirigent dr. B. Blomhert na koncertu z děl W. A. Mozarta a holandského skladatele G. van Keulena; veřejná generálka pro seniory bude v pondělí 22. 4. od 14:30 v Zrcadlové kapli Klementina.
- V neděli 24. 3. byla opět otevřena petřínská rozhledna – po více než dvou letech byla ukončena rozsáhlá rekonstrukce; v přízemí je v nových prostorách expozice zneuznaných vynálezců (např. stálá expozice vynálezů Járy Cimrmana).
- Část nového modelu Prahy z plexiskla, který vznikal od roku 1980, je vystavena na Staroměstské radnici; expozici lze navštívit v po: 11:00 – 17:00, v út až ne: 9:00 – 17:00 a vstupné je zdarma.
- TJ Sokol Královské Vinohrady, Polská 2400/1, v rámci oslav 115. výročí založení připravil výstavu, která bude otevřena od 22. do 26. 4. (16:00 – 20:00); slavnostní akademie se bude konat ve čtvrtek 25. 4. od 17:00 ve velké hale sokolovny.
- Nejpozději ve druhé polovině června by mělo být slavnostně otevřeno stálé zastoupení našeho hlavního města v Avenue Palmerston 16 v Bruselu, kde sídlí Evropská unie; náš dům má mj. prezentovat Prahu jako místo vhodné pro investice nebo jako cíl kongresové turistiky.
- Začátek oprav Karlova mostu se odkládá: veřejná obchodní soutěž na první etapu rekonstrukce byla zrušena a nová bude vypsána zhruba v polovině dubna.
- Při stavbě nového viaduktu u Bulhara rozšíří České dráhy silnice, které jsou součástí jedné z nejsložitějších pražských křižovatek; budování nových železničních mostů a vozovky má skončit na konci roku 2004.
- Škodu za 11,2 miliónu korun způsobili v loňském roce sprejeři na železničních vozidlech; v porovnání s rokem 2000 škoda vzrostla o 69 procent.   


van

Zveřejněno: 04.04.2002 – support@publix.cz
Vytisknout