Výprava za vinohradským zvěřincem

První říjnovou středu seKlíč od Prahy 2 - 3. vycházka uskutečnila třetí vycházka cyklu Klíč od Prahy 2 s trochu podivným názvem – Výprava za vinohradským zvěřincem. Naštěstí si nikdo nepředstavoval, že půjdeme do zoologické zahrady nebo do cirkusu. Na programu jsme totiž měli secesní architekturu. Ačkoliv bylo období secese velmi krátké, můžeme ho datovat zhruba mezi rok 1895Klíč od Prahy 2 - 3. vycházka až 1910, zanechalo v naší městské části výraznou stopu.

A jak jsme se naučili secesi poznat? Nejprve jsme si ukázali několik fotografií a pak jsme zkusili v ulici Římská popsat secesní dekoraci na fasádě domu architekta a stavitele Karla Horáka. Našli jsme tam kromě folklórních motivů i dělená okna, štukové reliéfy s úponky a listy, nápis, zlacení a nechybělo ani umně tepané kovové zábradlí na balkoncích. Klíč od Prahy 2 - 3. vycházka

Po tomto úvodu jsme se vypravili do ulice Krkonošská a Na Švihance a pátrali jsme po jednotlivých secesních detailech, jejichž fotografie jsme měli v dnešní doplňovačce. Cestou jsme se pozorně rozhlíželi, protože na fasádách vinohradských domů se dá najít i spousta dalších zajímavostí. V Krkonošské ulici nám třeba vlídně pokynul samotný Krakonoš.

Když jsme si na konci vycházky společně shrnuli, kolik zvířátek jsme našli, přišli jsme na to, že škála byla velmi široká - od těch nejmenších Klíč od Prahy 2 - 3. vycházkaaž po vzrostlé savce. Objevili jsme motýla, pavouka, mouchu, psa, divokou kachnu, několik orlů, jelena a dokonce i dvě obrovské včely. Asi nejkrásnější byla dvojice pávů lemující vchod do domu v ulici Na Švihance 9.  

Jelikož všichni správně vyluštili dnešní tajenku, mohli jsme ze jmen všech účastníků vylosovat z osudí tři šťastlivce, kteří dostali od MČ Praha 2 drobný dárek na památku. Hned poté proběhl tradiční kvíz. Nejrychlejší správnou odpověď na všechny otázky tentokrát odevzdali chlapci ze ZŠ Na Smetance a odnesli si pro svou školu další malý klíček od Prahy 2.

 

Text: PhDr. Petra Martínková

Foto: Bc. Jana Paulů

Zveřejněno: 20.10.2014
Vytisknout