Vycházka Za jedinou roubenkou Prahy 2

I přes vytrvalý déšť se nás ve středu 8. července 2020 choulilo na zastávce stanice Jana Masaryka téměř 30. Perfektně vybavená průvodkyně Jiřina Chrastilová nás pak přes mikrofon nasměrovala přímo do ulice Jana Masaryka, odkud začala vlastivědná procházka Za jednou roubenkou Prahy 2.
Zastavili jsme se nejdříve u vily Osvěta, kde se svou ženou Charlottou žil první československý prezident T. G. Masaryk, a v níž se také jeho syn a pozdější mistr zahraničí Jan Masaryk narodil.
V místech, kudy jsme procházeli,  se původně nacházely usedlosti, pole, zahrady a vinice, což naše průvodkyně dokládala dobovými mapami. Od 80. let 19. století zde probíhal téměř po čtyřicet let velký stavební boom,  ostatně jako v celých Královských Vinohradech. 
Na konci ulice nás čekala secesní perla v podobě Hotelu Le Palais (U Zvonařky 1), kde jsme mohli nahlédnout do lobby hotelu. Budova byla postavena v roce 1897, její nedávná rekonstrukce však atmosféru doby Belle Époque dokonale přibližuje. K vidění jsou zde nejen autentické stropy od světoznámého malíře Luďka Marolda, který zde na konci devatenáctého století žil a tvořil, ale také expozice jeho akvarelů. Je zde i portrét Antonína Chmela, slavného uzenáře, jehož podnik v těchto místech stával.
V nedaleké Šafaříkově ulici jsme narazili na kusou kolej, která zde zůstala nejen jako připomínka na první vozovnu koňky se stájemi pro 160 koní, ale naposledy zde bylo jediné obratiště tramvají v Praze. Odtud jsme pokračovali k Nuselským schodům ke Kapli Svaté Rodiny z r. 1755, která je chráněnou kulturní památkou. Naproti ní už stojí tzv. Vila Pod Zvonařkou, slavná roubenka Prahy 2, jež vyvolává mnoho let řadu diskuzí. Bohužel, její stav stále není utěšující. Samostatně stojící dvoupatrová budova se zahradou z r. 1921 je dokladem významného konzervativního proudu meziválečné architektury, stylového protipólu dobově převažujícího funkcionalismu. Je zasazena do zahrady ve výrazně stoupajícím terénu. Po prohlídce řadové prvorepublikové družstevní zástavby v Bělehradské ulici  jsme se rozloučili u Krytu Folimanka s tím, že se budeme těšit na další vycházku s Jiřinou Chrastilovou, a také na její zpracování této trasy do Encyklopedie Prahy 2.

Zveřejněno: 10.07.2020 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout