Vítání mládežníků Těly a zelňačkou

Balbínova poetická hospůdka na Vinohradech se první květnovou sobotu stala dějištěm Prvního všeobecného srazu Balbínovy poetické mládeže.
Pro necelé dvě stovky členů z celé republiky byla připravena téměř desítka folkových hudebních skupin a písničkářů, představení nejužšího vedení Balbínovy poetické strany a jako překvapení stranická zelňačka.
Balbínova poetická mládež (BPM) vznikla jako alternativa k už existující recesistické straně, jejíž počet členů se ustálil na rovných pěti. To je, podle jejího šéfa, geniálního guvernéra Jiřího Hrdiny, ideální stav a model pro všechny ostatní. Recesisté si svou stranu založili před dvěma lety během silvestrovské noci a už o několik měsíců později se zúčastnili parlamentních a senátních voleb. Želízkem v ohni byl například hudebník Jaroslav Hutka nebo disident Martin Ivan Jirous. Programově se strana hlásí k odkazu kněze a vlastence Bohuslava Balbína, její hlavní náplní je povznesení mysli celé společnosti. Humorem tak reaguje na současný stav české politické kultury. Jarní setkání mládeže BPS se neslo ve znamení hudby a ironické nadsázky. Na pódiu se vystřídali Jiří Hodina & Marcipán, Taliesyn, písničkář Jakub Noha a Petr „Bubák“ Bublák, harmonikář Filip Novák a liberecká bluesová kapela Těla. Pro všechny mládežníky byly připraveny jmenovací diplomy a stranická zelňačka. „Ta byla původně určena jako humanitární pomoc pro íráckou Basru a měla letět spolu s polní nemocnicí. Nikdo však neví, kdy se tak stane a co by po tak dlouhé době udělala s vnitřnostmi místních obyvatel,“ glosuje Jiří Hrdina a roznáší první talíře. Mládežníkem se může stát kdokoli, bez ohledu na věk, velikost, pohlaví, barvu pleti, státní příslušnost a politické či náboženské přesvědčení. Jedinou podmínkou je, že mladý Balbínovec nesmí být svině, a pokud to o sobě zjistí, musí se sám z řad poetické mládeže vyloučit. Mohou vznikat volné kluby a o tom, že nejsou omezené ani hranicemi (jak se píše v nezávislém listě Hlas Balbínův), svědčí otevření jedné kanceláře v bavorské metropoli v Mnichově.

Text a foto: Pavel Vokatý

Zveřejněno: 10.06.2003 – support@publix.cz
Vytisknout