Vinohrady letos slaví dvě kulatá výročí

6. června – Slavnostní koncert v Divadle na Vinohradech důstojně zahájil řadu kulturně společenských akcí k oběma výročím Vinohrad. Na své si přišli především milovníci vážné hudby. V podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Vladimíra Válka zazněla slavná Dvořákova symfonie č. 9 E moll „Z nového světa“ a známé symfonické básně Vltava a Šárka Bedřicha Smetany z cyklu „Z českých luhů a hájů“.
13. června – Slunečná neděle a otevřená scéna přilákala na náměstí Míru nejen patrioty z Prahy 2, ale také návštěvníky z blízkého okolí. V odpoledních hodinách všechny přítomné přivítali starostové tří městských částí - Prahu 2 zastupoval starosta Mgr. Michal Basch, za Prahu 3 promluvil starosta Prahy 3 Milan Český a Prahu 10 reprezentoval starosta Jiří Veselý. V zcela zaplněném kostele sv. Ludmily se od 15 hodin konala slavnostní mše, kterou celebroval Msgr. J. Škavrada, rodák z Vinohrad.
Program na pódiu potěšil zejména příznivce country a dechové hudby. Stánky v centru náměstí obklopovali lidé, kteří právem obdivovali rukodělnou výrobu kovářů, hrnčířů a řezbářů. Zážitek i drobnou památku z příjemně stráveného odpoledne si pak mohli návštěvníci odvézt domů historickou tramvají.
Připravené pódium na náměstí Míru patřilo od 14. až do 25. června vesměs malým dětem. Žáci ze základních škol si na závěr školního roku připravili úsměvná divadelní představení. Potlesk zněl téměř čtrnáct dní celým prostranstvím před kostelem sv. Ludmily.
16. června – Galerie bratří Čapků v podvečer přivítala zájemce o dobové fotografie, dokumenty a historické exponáty, které pro výstavu „Na Královských Vinohradech“ zapůjčilo Muzeum hl. m. Prahy. Expozici velmi citlivě připravili ing. arch. Martin Tröster společně s ak. mal. Eliškou Konopiskou podle scénáře Mgr. Pavly Stádníkové. Za celkovou realizaci zodpovídala firma VYARE. Výstava vznikla v poměrně krátkém čase také díky vedení Hany Deylové, vedoucí kanceláře zastupitelstva Prahy 2.
Vernisáž zahájil v 17 hodin starosta městské části Praha 2 Mgr. Michal Basch, slavnostní atmosféru ve výstavní síni pak umocnily tóny flétny Jiřího Stivína. Kdo přišel, vrátil se na moment o století zpět.
Přestože čtvrtý den konání výstavy některý z nenechavců odcizil ze síně některé cenné originály, jež byly ihned nahrazeny fotografiemi, výstava rozhodně neztratila svou přitažlivost a přilákala během léta mnoho návštěvníků. Pokud jste výstavu nestihli shlédnout, máte ještě šanci. Otevřena je denně (kromě pondělí) až do 26. září od 10 do 18 hodin.
17. a 18. června – Vinohradské pivobraní patřilo nejen všem milovníkům zlatavého moku, ale do Riegrových sadů přišli také vyznavači rockové hudby. Vystřídali převážně starší generaci, která si k půllitříku piva dopřávala dechovku. Zahrát jim také přišla skupina Šlapeto - potěšila i ty nejmenší.
1. září v 18:15 až 22 h – Oslavy výročí se po prázdninách opět vrátily na náměstí Míru. Tentokrát se zde znovu sešli především příznivci rockové a populární hudby.
Srdečně Vás zveme
21. září v 18 h - V rámci 3. ročníku hudebního festivalu „Nekonvenční žižkovský podzim 1999“ zazní z vinohradské vodárenské věže slavnostní „Vinohradské vytrubování“.
Vinohradské vinobraní
Starostové městských částí Praha 2 a Praha 3 za podpory hl. m. Prahy si Vás dovolují tradičně, a to již po šesté, pozvat na „Vinohradské vinobraní“.

24. září
od 13 h - Historický průvod v maskách - z Havlíčkových sadů (Grébovka) přes náměstí Míru na náměstí Jiřího z Poděbrad.
od 13 h až 16 h - Vinné tržiště s cimbálovou muzikou Álom na náměstí Míru.
od 15 h až 21 h – Slavnostní zahájení - Skupina historického šermu „Přemyslovci“, Českomoravská hudební společnost, Ludová hudba Júliusa Šuka-Bartoša a Krausberry na náměstí Jiřího z Poděbrad.
od 15:30 h – Archiv vín v Atriu, Čajkovského 12.
od 19:30 h – Burčákový nálet v kinu Aero, Biskupcova 32.
25. září
od 12 do 21 h - Kulturní program Baťa & Kalábůf něžný beat, Shower Elephants, Álom, skupina O.O.Z na náměstí Jiřího z Poděbrad.
od 14 do 19 h – Archiv vín v Atriu, Čajkovského 12.
od 19:30 h - Žižkovské vinobraní aneb tanečky při víně v Paláci Akropolis.
Vinné tržiště, dobová rekonstrukce vinohradnických prací, divadelní a různá hudební vystoupení a taneční zábava pro všechny - to za ceny lidové pro znalce i neznalce.
od 19:30 h – Mozart v hotelu Don Giovanni, Vinohradská 157.
27. září
v 17 h – Muzeum Antonína Dvořáka „Tvorba pro smyčcové kvarteto Czech Modern Quartet“
11. října
v 17 h – Muzeum Antonína Dvořáka „Skladby pro housle, violoncello a klavír“