Kniha Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 byla představena veřejnosti

Právě vychází kniha "Stopy židovské přítomnosti v Praze 2", která navazuje na stejnojmennou výstavu městské části Praha 2. V pondělí 14.12. ji na Novoměstské radnici veřejnosti slavnostně představila starostka Jana Černochová společně s autorem knihy Martinem Šmokem a ředitelem Židovského muzea v Praze Leo Pavlátem. Na úspěch knihy si pak symbolicky připili košer vínem. 

Publikace přináší obsáhlou obrazovou dokumentaci a osobní texty přímo od pamětníků a expertů v takovém rozsahu, jaký by žádná výstava nemohla pojmout. Cenná je zejména ambicí narušit zažité předsudky a stereotypy ohledně židovství.

„Unikátní vydavatelský počin nabízí komplexní obrázek o našich zmizelých sousedech. O lidech, kteří kdysi představovali početnou vinohradskou komunitu a o nichž se do dnešní doby dochovalo jen pramálo informací,“ podotýká starostka Jana Černochová a připomíná: „Dobře známá je nicméně historie Vinohradské synagogy v Sázavské ulici, která po bombardování v únoru 1945 vyhořela, v roce 1951 byla stržena a dnes na jejím místě stojí základní škola, jejíž žáci jsou vedeni v úctě k této tragické etapě historie. A právě tady působila jedna významná postava židovské obce, o níž se toho dnes mnoho neví… Víme jen, že Hana Epsteinová pracovala za druhé světové války jako vedoucí dětského útulku v budově synagogy a později se o děti starala i v koncentračním táboře. Pátrání po informacích o životě a práci této výjimečné osobnosti budou předmětem další fáze projektu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2,“ říká starostka jana Černochová.

Kniha se neomezuje jen na území Prahy 2, potažmo Vinohrad. Autoři se v pátrání po pamětnících vydávají na cestu po čtyřech kontinentech.

text: len, foto: vin


Představení knihy Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 na Novoměstské radnici   Představení knihy Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 na Novoměstské radnici   Představení knihy Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 na Novoměstské radnici  Představení knihy Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 na Novoměstské radnici  Představení knihy Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 na Novoměstské radnici  Představení knihy Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 na Novoměstské radnici  Představení knihy Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 na Novoměstské radnici  Představení knihy Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 na Novoměstské radnici  Představení knihy Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 na Novoměstské radnici   Představení knihy Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 na Novoměstské radnici   Představení knihy Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 na Novoměstské radnici  Představení knihy Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 na Novoměstské radnici
Zveřejněno: 15.12.2015 – veronika.simkova@praha2.cz
Vytisknout