V Borůvkově sanatoriu uctili lidé památku umučeného kněze Josefa Toufara (vloženo video)

Josef Toufar zemřel přesně před sedmdesáti lety 25. 2. 1950. Nepřežil brutální mučení vyšetřovatelů StB. Po měsíci výslechů ve valdické věznici na následky bití, hladu a podchlazení zemřel právě v Borůvkově sanatoriu.

Pietní akt k uctění památky umučeného římskokatolického kněze Josefa Toufara byl provedený jako koncert ze čtyř kostelů s přenosem do dvora Borůvkova sanatoria (páté místo). Projekt organizoval designér, medailer a dokumentarista Otakar Dušek.
Areál bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici v Praze byl propojen se čtyřmi kostely tvořícími pomyslnými osamispolu kříž. Propojeno tedy bylo pět lokalit, z toho mezi čtyřmi byla souhra hudebníků v reálném čase. Zvony a varhany z kostela sv. Ludmily, kostela sv. Štěpána, kostela sv. Ignáce a kostela sv. Kateřiny doprovodily premiéru skladby Antonína Šrajera a Zdenka Poláška Elegie Toufarova kříže, zkomponovanou pro tuto událost. Zpěvem doprovázela Michaela Gemrotová, na varhany hrál Jaroslav Tůma a účinkovali bubeníci z Groove Army. Přenos zajistila společnost CESNET. Pietní akt provázel i déšť, jako kdyby samo nebe vzpomínalo na těžký Toufarův osud.

"Zemřel tady také Jan Palach, zemřela tady maminka čestné občanky Prahy 2 Soni Červené, prostě ten dům má celou řadu různých aspektů. Potkali jsme se tady také s vlastníky objektu, se kterými máme podepsanou předběžnou dohodu o tom, že bychom v těchto místech udělali pietní místo trvalé, kde by lidé mohli přijít nejen při těch výročích, mohli by zapálit svíčku, položit květinu a mohli by na osobnosti dějin dvacátého století vzpomenout," přiblížila místo bývalého Borůvkova sanatoria starostka městské části Praha 2 Jana Černochová.

"Neberu Josefa Toufara jen jako spolubratra kněze, ale také jako nesmírně poctivého a pravdivého kněze. Dnes je největší umění neprožívat jen nějaké velké věci ale prožívat každodenní život a to on dokázal. A myslím si, že i ta jeho smrt a to svědectví to prozrazuje," uvedl farář z kostela sv. Ludmily Jakub Berka.

Život Josefa Toufara přiblížila projekce životopisného filmu, kterou organizátoři promítali na zeď ve dvoře bývalého sanatoria.
red

Zveřejněno: 26.02.2020 – webadmin@praha2.cz