Uplynulo 52 let od sebeobětování Jana Palacha

Právě dnes, 16. ledna, si společně připomínáme oběť studenta Jana Palacha, který svým činem apeloval na ostatní, aby nepropadali beznaději a nikdy nepřestali usilovat o demokracii. I díky poslanecké iniciativě naší starostky Jany Černochové je 16. leden již od roku 2013 významným dnem ČR "Dnem památky Jana Palacha".
Odkaz Jana Palacha je úzce spjat s Prahou 2. Narodil se v porodnici v Londýnské ulici, na hranici této městské části vykonal svůj tragický čin a v nedaleké nemocnici v Legerově ulici – bývalém Borůvkově sanatoriu – prohrál svůj boj o život. Událost zde připomíná improvizovaný památník od Otakara Duška.
Jinou upomínkou jsou Palachovy rty odlité ve stříbře podle posmrtné masky, kterou zemřelému sňal sochař Olbram Zoubek. Dílo medailéra Otakara Duška je umístěno na vinohradské radnici v předsálí kanceláře starostky Prahy 2 Jany Černochové, která i letos symbolicky památku Jana Palacha uctila.

Rozsáhlý text o Janu Palachovi najdete v naší Encyklopedii Prahy 2 spolu se všemi odkazy na jeho stopy v Praze 2: https://encyklopedie.praha2.cz/osobnost/1359-jan-palach
Naše městská část rovněž vydala v roce 2019 publikaci historika Petra Blažka Jan Palach – Průvodce místy paměti na území městské části Praha 2: https://encyklopedie.praha2.cz/.../128.../zobrazit-publikaci
Nikdy nezapomeneme!

Pietní místo na radnici Prahy 2

Pietní místo na radnici Prahy 2
Zveřejněno: 16.01.2021 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout