Uplynulo 48 let od upálení Jana Palacha

I díky iniciativě starostky Prahy 2 a poslankyně Jany Černochové je 16. leden významným dnem České republiky. Právě 16. ledna 1969 se student Jan Palach zapálil, aby vnesl světlo do okupační temnoty, a svým zraněním podlehl o tři dny později v budově tzv. Borůvkova sanatoria v Legerově ulici. „Jsem velmi ráda, že jsme se loni s majiteli budovy domluvili a že zde v rámci rekonstrukce objektu vznikne v budoucnu pietní místnost, kde bude připomenut nejen Jan Palach, ale také další oběť komunistického režimu, kněz Josef Toufar,“ připomněla dnes Jana Černochová.

V předsálí její kanceláře jsou, jak loni slíbila, k vidění Palachovy rty, odlité ve stříbře podle posmrtné masky. Posmrtnou masku zhotovil roku 1969 pozdější čestný občan Prahy 2 Olbram Zoubek. Stříbrnou pamětní medaili vyrobil medailér Otakar Dušek a roku 2015 ji představil světu právě na „dvojkové“ radnici. Vzniklo symbolických 69 kusů tohoto artefaktu. U jednoho z nich si každý, kdo přichází ke starostce Prahy 2, může Palachovu oběť připomenout.

Text a foto: kav

Starostka Prahy 2 Jana Černochová uctila památku Jana Palacha