Uplynulo 47 let od tragického protestního činu Jana Palacha

I letos si Praha 2 v čele se starostkou Janou Černochovou připomněla smutné výročí sebeupálení Jana Palacha. Student svým činem protestoval proti sovětské okupaci Československa. „Odkaz Jana Palacha je pro mě nesmírně vzácný a důležitý. Stála jsem u poslanecké iniciativy, díky níž se 16. leden, kdy se Jan Palach polil hořlavinou a zapálil, zařadil mezi významné dny České republiky. A byla jsem velmi poctěna tím, že loni v lednu představil medailér Otakar Dušek svůj pamětní artefakt v podobě Palachových rtů, odlitých ve stříbře z Palachovy posmrtné masky, u nás – na radnici Prahy 2,“ říká starostka Černochová. Pamětní medaili s Palachovým citátem „Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na který právě stačí…“ městská část Praha 2 zakoupila a bude k vidění před kanceláří starostky.

Starostka se také hodlá v řádu týdnů setkat s předsedou představenstva firmy, jež je novým vlastníkem Borůvkova sanatoria, kde Jan Palach 19. ledna 1969 podlehl popáleninám. „Je mým osobním zájmem, aby v budově, kde Jan Palach zemřel – a nejen on, ale i umučený kněz Josef Toufar – byla důstojná připomínka obou obětí komunistického režimu,“ dodala Černochová s tím, že doufá v brzkou a uspokojivou dohodu o vzniku pietního místa.

oalach
Zveřejněno: 15.01.2016 – webadmin@praha2.cz